Podle Jana Lipavského je třeba Ukrajinu dál podporovat. Český lid ti to spočítá, reagují lidé

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Jan Lipavsky
Zdroj: Profimedia

Podle ministra zahraničí Jana Lipavského nesmí nyní Česká republika v podpoře Ukrajiny polevit. Kdyby ji totiž Rusko porazilo, pravděpodobně by pak expandovalo dál do střední Evropy. Je tedy i v našem zájmu zemi nadále pomáhat.

Šéf české diplomacie mluvil v pondělí v Bruselu s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance. Kromě nabídky, aby se příští rok neformální schůzka NATO konala v Praze, zdůraznil také to, že je nadále třeba Ukrajinu podporovat ve všech ohledech, uvádí Novinky.

Rusko by nemělo šířit jaderné zbraně do dalších zemí

Podle Lipavského by v současné době Rusko mělo dbát na své mezinárodní závazky a nešířit jaderné zbraně do Běloruska, píše iDNES. To samé platí pro jejich umísťování do dalších zemí.

Rusko je stále velmi agresivní a je třeba hledat způsoby, jak podpořit vstup Ukrajiny do NATO. O ten si země zažádala už dávno. Minimum, co nyní mohou ostatní státy pro Ukrajinu udělat, je podle Lipavského dál ji podporovat finančně i materiálně.

I proto dá Česká republika neziskovkám na pomoc Ukrajině celkem 100 milionů korun. „Na roky 2023 až 2025 máme na tyto účely vyhrazených 100 milionů korun pro nevládní organizace a vysoké školy. Celkem jde o balík 280 milionů, kterými ministerstvo disponuje,“ cituje ministrova slova iDNES.

Podpora vlády je už příliš

Od začátku války na Ukrajině Češi přispěli už 4,5 miliardy korun. Ačkoli jednotlivě se lidé stále snaží pomocí neziskových organizací dary posílat, vládní pomoc jim přijde už přehnaná. Velká část veřejnosti vnímá, že Česko pomáhá Ukrajině na úkor vlastních obyvatel.

A to se potvrzuje i pod příspěvkem Lipavského na twitteru, kde si v komentářích pochvaly nevysloužil. „Ty jen rozdáváš z cizího. Český lid ti to nejspíš spočítá,“ napsal uživatel Veseselatko. „Podporuj si koho chceš, ale za svoje peníze, na naše vůbec nesahej. Nikdo ti to nedovolil,“ píše se v dalším komentáři.

Na druhou stranu někteří lidé ale přístup Lipavského oceňují. „Výborně pan Jan Lipavský. Jednoznačně nejlepší ministr zahraničí v historii naší země. Navždy s hrdou Ukrajinou proti nacistickému a teroristickému Rusku. Sláva Čechům. Sláva nám,“ uvedl v komentářích na Novinkách pan Jan.

Zdroj: Novinky, Přehledně24, iDNES, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články