V Česku se formuje skupina nespokojených lidí. Je snadno ovlivnitelná, demokracie je v ohrožení, varuje ministerstvo

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Demonstrace
Zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

Česká republika se nachází ve stavu ideálním pro vznik extremistických a radikálních skupin, varuje ministerstvo vnitra. Podle resortu už v ČR vznikla velká a dosud neznámá skupina nespokojených, kteří nevěří vládě a nesouhlasí se směřováním státu. Důvodem je válka na Ukrajině, ale také ekonomická situace země.

Ve druhé polovině roku 2022 musela Česká republika čelit celé řadě společenských, ekonomických i politických problémů, které představují živnou půdu pro extremistická a xenofobní uskupení. Tyto subjekty ale nabízenou příležitost nedokázaly dostatečně využít, uvádí ministerstvo ve své situační zprávě.

Přesto musel úřad podotknout, že v České republice vznikla velká, zatím indiferentní skupina osob, která vyjadřuje nespokojenost se současným společenským uspořádáním a směřováním státu.

Má potenciál ohrozit českou demokracii

Tato skupina osob je podle ministerstva silně ovlivnitelná konspiračními teoriemi, a představuje tak snadno manipulativní cíl. Toho mohou někteří jedinci nebo silnější skupiny začít využívat.

„Potenciál pro ohrožení demokratických základů v České republice existuje a může se zvyšovat,“ zdůraznilo ve zprávě ministerstvo. Jako příklad pak úřad uvedl Ladislava Vrabela, jednoho z organizátorů akcí Česko na 1. místě.

Na jeho demonstraci loni v září dorazilo téměř 70 tisíc lidí. V současné době jeho vliv spíše upadá, a to možná i na základě jeho nedávného zadržení policií. Podle všeho byl Vrabel zatčen za šíření poplašné zprávy. I tak je na tomto příkladu ale vidět, jak velký vliv mohou jedinci na skupiny osob mít.

Podle dotazníku serveru iDNES si nicméně velká část osob nemyslí, že by v Česku byla demokracie ohrožena. „Musíme lidi přesvědčit, že to, co děláme, dobře děláme a je to tak správné! A jak je přesvědčíme? No přece tak, že je budeme neustále strašit,“ napsal pak někdo v komentářích s tím, že situace nejspíš nebude tak zlá.

Radikalizace v online prostředí

Podle ministerstva vnitra jsou velkou bezpečnostní výzvou menší skupiny, které působí v online prostoru. Jako celek obvykle nepředstavují velká rizika, z jejich řad ale mohou vzejít jednotlivci, kteří se stanou osamocenými útočníky.

Potom může docházet k případům napadání členů menšin, jako tomu bylo například před časem na Slovensku při střelbě před LGBTQ barem. Mnoho lidí v online prostředí je navíc skvěle jazykově vybaveno, můžou tak získávat kontakty i v zahraničí.

Podle úřadu není v tomto ohledu možné ignorovat varovné zprávy, které přicházejí ze zahraničí i z tuzemska. Vnitro pak připomnělo případ mladíka z Čech, který připravoval ve věku 17 let odpálení výbušnin u pražských velvyslanectví USA, Izraele a Číny.

Zdroj: Situační zpráva ministerstva vnitra, Přehledně24, iDNES

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články