Václav Klaus zkritizoval vládu. Fiala prý podrazil Stanjuru, aby si mohl odjet do Asie

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Vaclav Klaus
Zdroj: MICHAL SVÁČEK / MAFRA / Profimedia

Podle bývalého prezidenta Václava Klause je současná vláda velmi špatná. Kabinet Petra Fialy podle něj nemá snahu bojovat s inflací a bojí se dělat výraznější škrty v rozpočtu. Ministři se navíc na řadě věcí nedovedou dohodnout. Vládu dokonce Klaus označil za tu úplně nejhorší v českých dějinách.

„Musím říci, že si z této vlády absolutně zoufám, je to naprostá tragédie. Naše země se propadá někam, kam se propadat určitě neměla. A to kvůli naprosté pasivitě této vlády, která byla zvolena už před devatenácti měsíci, a za tu dobu od ní nevidíme nic jiného než neuvěřitelný aktivismus vůči Ukrajině,“ uvedl Klaus v rozhovoru pro Právo.

Vláda vysílá špatné signály

Klaus se prý nebojí toho, že kdyby vláda začala dělat výraznější škrty v rozpočtech, přišla by nespokojenost občanů. Podle jeho slov je hlavně nyní potřeba, aby vláda vyslala lidem nějaký signál.

„Plošný škrt má jednu neuvěřitelnou výhodu, která zatím ještě nenastala – dává obrovský signál. Říkat, že je potřeba konsolidovat veřejné finance, není signál. To je fráze, která se lacině vysloví v pořadu pana Moravce,“ myslí si Klaus.

Doplnil, že premiér Petr Fiala zradil svým vystupováním ministra financí Stanjuru. Když se totiž nedávno psalo o chystaném návrhu zvyšování daní, Fiala se ohradil, že jde jen o uniklé a nepodložené informace. To ale podle Klause nebyla pravda, protože šlo o výslovné výroky ministra.

„Fiala podrazil Stanjuru, aby mohl v klidu odjet na výlet do Asie,“ řekl bývalý prezident. Podobně se vyjádřil i europoslanec Jiří Pospíšil. Ten podle CNN Prima NEWS uvedl, že ministři by se měli už konečně dohodnout.

„Je na Petru Fialovi, až se vrátí ze služební cesty, aby bouchl do stolu a donutil ministry, aby se dohodli,“ řekl s tím, že je Fialův kabinet velmi nesjednocený.

Lidé s Klausem souhlasí

Klausovy názory a celý rozhovor zveřejnil na facebooku i Institut Václava Klause. A v komentářích se ukázalo, že jeho sledující s exprezidentem souhlasí.

„Já hlavně souhlasím s tím, že hlavní plošné škrty by se měly udělat na Ukrajincích a Ukrajině, než se někdo pustí do Čechů,“ napsal pod příspěvkem pan Václav.

„Kéž by vás, pane prezidente, někdo rozumný z vlády poslouchal. Nejsem ekonom, ale to, co koalice tropí, je katastrofa. Vy byste to jistě nedopustil. Sleduji vaše komentáře a naprosto s vámi souhlasím. Buďte víc slyšet v této zemi!“ vzkázal Klausovi uživatel Pavel.

V poslední době je nejen v komentářích na sociálních sítích vidět, že lidé jsou v České republice s vládou velmi nespokojení. Ukazují to například i výsledky nedávného průzkumu CVVM, podle kterých je kabinet tím nejhorším od roku 2014.

Zdroj: Novinky, Přehledně24, CNN Prima NEWS, Facebook, CVVM

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články