Zdeněk Hřib stihl před koncem ve funkci primátora schválit služební cestu za 360 tisíc

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Zdenek Hrib
Zdroj: Profimedia

Více než čtyři měsíce po volbách se v Praze rýsuje nová koalice. ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN a Piráti se dohodly na koaliční smlouvě a personálním obsazení. Jisté již je, že Zdeněk Hřib končí ve funkci primátora a nahradí jej Bohuslav Svoboda. Hřib ještě před odchodem z funkce schválil trojici kolegů služební cestu za 360 tisíc.

Koalice se v Praze netvořila lehce. Dle SPOLU za to mohlo mimo jiné povýšenectví Zdeňka Hřiba.

„Míra povýšenectví Zdeňka Hřiba a klubu zastupitelů Pirátské strany je hlavním problémem, který brání vytvoření koalice na vládním půdorysu. Členové SPOLU vnímají pirátské požadavky pouze jako zakrývací manévr před dalšími nároky, které budou následovat – a to jak post primátora, tak dalších resortů,“ uvádělo SPOLU v říjnu.

Hlavním problémem byl dle Pirátů trestně stíhaný Jan Wolf, který je obžalovaný v kauze sportovních dotací. Ten sám nakonec udělal ústupek, aby jednání mohla pokračovat.

„Pokud by měli mít lidovci jedno místo v radě, já jím nebudu, dokud se neuzavře mé vyšetřování,“ sdělil Wolf na konci listopadu pro server Seznam Zprávy.

V prosinci hlasování potopila radní Hana Kordová Marvanová za SPOLU, která nepodpořila Bohuslava Svobodu jako nového primátora. Důvodem tohoto kroku byl dle Marvanové fakt, že by tím podpořila koalici SPOLU a ANO.

Koaliční smlouva se rýsuje

Aktuálně to však vypadá, že se SPOLU, STAN a Piráti nakonec domluvili a koaliční smlouva se již rýsuje. Primátorem Prahy se stane Bohuslav Svoboda a Zdeněk Hřib bude na magistrátu pokračovat jako 1. náměstek pro dopravu.

Dle nové dohody by SPOLU mělo mít 5 radních, Piráti 4 a STAN 2. A ačkoliv měl dle serveru Reflex v prosinci šéf pražské ODS Marek Benda prohlásit, že „nedopustí, aby stávající koalice měla většinu v nové radě“, tak přesně to se nakonec stalo. Potvrzuje to i lídr opozičního hnutí ANO Patrik Nacher.

Návrh koaliční smlouvy nyní musí podepsat zástupci jednotlivých stran a 16. února by snad mělo být o novém vedení rozhodnuto.

Hřib se loučí

Dosluhující primátor Zdeněk Hřib však ještě před ukončením svého mandátu rozhoduje o služebních cestách. Aktuálně svým kolegům schválil jednu, která vyjde na 360 tisíc.

Daniel Mazur, Jaromír Beránek a David Procházka mají dle deníku Blesk Prahu zastupovat na veletrhu „chytrých měst“ City-Tech v Tokiu. Součástí této cesty má být okružní jízda Japonskem, kdy zástupci navštíví města jako Tokio, Ósaka, Kobe, Kjóto a Fukuoko.

„Považuji za nepatřičné, aby dosluhující rada bez mandátu na poslední chvíli schvalovala takové výlety. Je to od končícího primátora zbytečně štědré odchodné, v době současné inflační krize o to bolavější pro městský rozpočet,“ kritizuje Hřibovo rozhodnutí dle zmíněného deníku předseda pražského hnutí ANO Ondřej Prokop.

Ten také dále dodal, že běžná služební cesta trvá 3 dny a tato je neúměrně dlouhá, protože bude probíhat od 25. února do 9. března. „Předpokládáme, že se zastupiteli pojede i úřednický doprovod a výdaje tak budou ještě vyšší,“ dodal Prokop.

Deník Blesk pak spočítal výdaje za jednoho účastníka této cesty na 120 000 korun.

Zdroje: Novinky, CNN Prima news, Reflex, Seznam zprávy, Blesk, Přehledně 24

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články