Zeman a Klaus dostanou díky konsolidačnímu balíčku přidáno. Opozici to nevadí, je to ale špatný signál pro společnost

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Milos Zeman
Zdroj: RENATA MATEJKOVA / CNC / Profimedia

V rámci konsolidačního balíčku dochází v mnoha ohledech ke škrtům, bude se ale na druhé straně také přidávat. Bývalým prezidentům se zvýší renta, Miloš Zeman a Václav Klaus si tak výrazně polepší. A s krokem tentokrát souhlasí i opozice.

Po skončení ve funkci prezidenta se po krátké pauze Zeman vrátil do práce. 19. dubna otevřel v Dejvicích svou novou kancelář. Ta vznikla z ložnice moderního bytu a Zeman do ní jezdí úřadovat jednou týdně.

On i Václav Klaus dostávají nyní od státu jakožto bývalí prezidenti rentu. A právě ta se jim díky konsolidačnímu balíčku zvýší, informuje CNN Prima NEWS.

Výše se 20 let neměnila

Bývalí prezidenti mají ze zákona nárok na 50 000 korun měsíčně. Výše této renty se už více než 20 let neměnila, jak připomíná článek na CNN Prima NEWS. I proto je pro mnoho politiků v pořádku, že dostanou Zeman i Klaus přidáno.

„Žádný problém. Renta nebyla zvyšována asi dvacet let, 50 tisíc tehdy a dnes je jiná hodnota,“ uvedla například stínová ministryně financí Alena Schillerová. Té se pouze nezdá chytré dávat tento krok do konsolidačního balíčku, který si klade za cíl co nejvíce výdajů státu ušetřit.

Bývalým prezidentům se peníze zvedly téměř dvojnásobně. Renta byla navýšena na více než 102 000 měsíčně. „Je tam ještě druhá položka ve stejné výši – plat asistenta, zázemí a tak dále. Bavíme se o dvou, dvou a půl milionu korun navíc pro státní rozpočet,“ vysvětlil mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss.

Špatný signál pro společnost

Ačkoli velká část politiků nemá s navýšením renty pro bývalé prezidenty problém, podle některých osob je to krok špatným směrem.

„Navyšování renty a náhrad u exprezidentů, které stát platí doživotně, považuji za velmi špatný signál do naší společnosti. Obzvláště vzhledem k tomu, že součástí úsporného balíčku je nově zdanění platu úřadujícího prezidenta,“ sdělil Seznam Zprávám lidovecký poslanec Šimon Heller.

A negativně to vnímá i veřejnost. „To jako fakt?“ ptá se třeba paní Edita a uživatel Libor píše: „Jako občan a jen zrnko v systému mohu zase jen nesouhlasit, co?“ „Zrovna tihle dva kašpaři by se měli stydět,“ komentuje pak opatření na facebooku pan Pepa.

Zdroj: Přehledně24, CNN Prima NEWS, Seznam Zprávy, Twitter, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články