Odborník řekl, jak to teď vypadá v nemocnicích. Promluvil také o odložených zákrocích

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Dusek Ladislav
Zdroj: Michal TUREK / MAFRA / Profimedia

Příznivý vývoj epidemiologické situace u nás a také vysoká proočkovanost v seniorské populaci. Díky těmto věcem se pomalu uvolňuje situace v nemocnicích, které již nejsou tak hraničně zaplněny covidovými pacienty. Optimisticky vidí budoucnost i ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Pro ČTK uvedl, že s největší pravděpodobností kritické přetížení nemocnic již nehrozí.

Pacienti nemocní covid-19 postupně opouští nemocnice a noví přibývají už jen velmi zvolna. V současné době je podle webu ministerstva zdravotnictví hospitalizováno 741 pacientů, z toho 133 je ve vážném stavu.

Nemocnice nyní přijímají kolem 30 pacientů s koronavirem denně. Díky tomu se může práce v nich vrátit do starých kolejí. Tedy nemocnice začínají opět plánovat zákroky, které byly předtím odloženy.

Očkování seniorů zachraňuje nemocnice

Zásluhu má na této skutečnosti pravděpodobně očkování seniorů. Právě oni byli tou nejrizikovější skupinou, která často končila v nemocnicích. Podle ČTK až jedna třetina nakažených seniorů musela být hospitalizována. Za poslední týden se jich podle dostupných statistik nakazilo zhruba 600 a jejich počty týdně dále klesají.

Proočkovanost je u starších lidí na velmi dobré úrovni. Nad 80 let již bylo naočkováno aspoň z jedné dávky 75 %, nad 70 pak 76 % a u lidí nad 60 byla vakcína podána 60 % lidí. Celkově má v České republice kompletní očkování proti koronaviru asi 11,6 % lidí.

Podle Duška tedy nehrozí, že by se nemocnice znovu přeplnily. „Máme i scénáře, které pracují s nějakým rizikovým vývojem po rozvolňování, ale ani tam není vidět potenciál zásahu do nemocnic díky proočkování vysoce seniorních kategorií obyvatel,“ uvedl.

Rozvolňování se zatím negativně neprojevilo

Scénáře, podle kterých by se nemocnice opět přiblížily k hranici své kapacity, se podle něj ale spíše nenaplní. Epidemiologická situace se zlepšuje i navzdory rozvolňování. „V současné době vidíme, že epidemie silně brzdí. Nevidíme žádné zakolísání nebo nárůst. Platí to pro všechny regiony,“ řekl ČTK.

Právě situace v jednotlivých krajích se začíná sjednocovat a zlepšovat. Vidět už nejsou tak velké rozdíly mezi jednotlivými kraji. Klesá i číslo udávající počet nově nakažených na sto tisíc obyvatel. Jeho průměr je za posledních čtrnáct dní 100, za poslední týden dokonce 37.

Ústav zdravotnických informací tedy nepředpokládá, že by se někde měla tvořit velká ohniska nákazy, ale že na začátku léta půjde spíše o jednotlivé případy. Důležitá je podle jejího ředitele nyní obezřetnost týkající se turistů přijíždějících k nám i občanů, kteří se vrátí z exotické dovolené. Nárůst jiných variant viru by mohlo epidemiologickou situaci v zemi velmi negativně ovlivnit.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články