Angela Merkelová se rozpovídala v divadle: Invaze Ruska na Ukrajinu je neodpustitelná. Svých činů ve funkci kancléřky ale nelituji

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
angela merkelova
Zdroj: Profimedia

Invaze Ruska na Ukrajinu se nedá ničím omluvit. Je brutální a nemorální. Taková slova v prvním velkém rozhovoru od začátku války prohlásila Angela Merkelová. Dodala, že ona sama se snažila ve své funkci kancléřky, jak jen mohla, výčitky tak nemá. Z funkce odešla loni v prosinci, do té doby prý podnikala kroky k tomu, aby byl ve světě především mír.

Merkelová po odchodu z funkce na veřejnosti příliš nevystupovala a o Ukrajině dlouho nemluvila. Až nyní se nechala slyšet, že za svých 16 let ve funkci německé kancléřky ničeho nelituje. V rozhovoru obhajovala mimo jiné i to, že Ukrajina roku 2008 nemohla vstoupit do NATO.

Německo se tedy údajně k tomuto problému postavilo tímto způsobem proto, že se bálo, aby Rusko po vstupu Ukrajiny do NATO nezačalo s válečnými přípravami. Merkelová tvrdí, že zná Putinovo uvažování, a snažila se proto především zabránit eskalaci konfliktu mezi zeměmi.

„Byla jsem si velmi jistá, že Putin to nedopustí. Ruský prezident mohl v té době způsobit na Ukrajině obrovské škody,“ vysvětlila v rozhovoru. „Za celá ta léta se nám nepodařilo studenou válku skutečně ukončit,“ prohlásila a dodala, že telefonovat s Putinem nemá žádný smysl a válku už jen tak nějaké dohody nezastaví.

Rozpovídala se v divadle

V divadle Berliner Ensemble původně Merkelová o Ukrajině mluvit nechtěla. Nakonec se ale s novinářem týdeníku Der Spiegel Alexanderem Osangem zapovídala a řekla víc, než možná chtěla. Začala především hodnotit svou politiku a několikrát zopakovala, že za své funkce neudělala nic špatně.

Podle německého zpravodajského portálu Tagesschau Merkelová invazi na Ukrajinu odsoudila, označila ji za neodpustitelnou a řekla, že šlo o obrovskou chybu, za kterou Rusko ponese následky. „Jde o objektivní porušení všech předpisů mezinárodního práva,“ citují bývalou kancléřku Německa zahraniční média.

Angela Markelová dodala, že nějaký čas přemýšlela o tom, zda se dalo invazi na Ukrajinu zabránit. Pak si ale odpověděla: „Když to všechno zpětně sečtu, jsem vlastně ráda, že si nemusím vyčítat, že jsem se příliš málo snažila zabránit takové události, jaká se nyní stala.“

Putin chce zničit celou Evropskou unii

Bývalá kancléřka předpokládá, že se Putin nezastaví jenom na Ukrajině. Primárně mu jde nejspíš o to, aby zničil celou EU. „Chce zničit Evropskou unii, kterou vidí jako předstupeň NATO,“ nechala se slyšet. „Věřila jsem v sousedství, protože Rusko je sousedem Evropy. A když to nejde politicky, mohlo by to jít třeba obchodem,“ doufala.

Jenomže potom, co Putin v současné době předvádí, veškeré její naděje údajně opadly. Nyní je podle Merkelové nejdůležitější podpořit Ukrajinu vojensky, protože útočná síla je to jediné, na co Putin slyší. Jinak, než že Ukrajina válku vyhraje, se konflikt ukončit prý nedá.

Zdroj: BBC, Tagesschau, Berliner ensemble, Přehledně24, CNN Prima NEWS, iDNES, Česká televize

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články