Britská premiérka Liz Truss rezignovala na svůj post. Kandidáty na nového premiéra jsou nyní Rishi Sunak, ale opět i Boris Johnson

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
liz truss
Zdroj: Profimedia

Britská premiérka Liz Truss ve čtvrtek rezignovala na svůj post. Do svého úřadu přitom nastoupila před 44 dny. Stala se tak premiérkou působící v zemi nejkratší dobu. O tom, že kvůli kritice opozice, ale i spolustraníků ve vládě končí, informovala po jednání s představiteli Konzervativní strany, píše web NBC news.

V čele vlády nyní Truss zůstane, dokud se nenajde její nástupce. Tím by podle britského deníku Evening Standard mohl být Rishi Sunak, kterého před měsícem a několika dny v souboji porazila. Kandidátů je ale víc a nechybí mezi nimi ani bývalý premiér Boris Johnson.

Premiérka Británie byla dlouhodobě kritizovaná za reformí plány, kterými se chystala pomoci zemi od krize, musela od nich ale nakonec ustoupit. Nepomohla jí ani změna ministra financí, kterou provedla v nedávných dnech po kritice jeho jednání.

Nedokázala splnit své sliby

„Je mi ctí, že jsem byla zvolena premiérkou Británie, a zároveň také lídrem konzervativní strany. Děkuji vám, že jste mi svěřili důvěru, abych mohla vést naši zemi a sloužit jí podle svého nejlepšího vědomí. Chystám se podniknout odvážné kroky, abychom se dostali přes těžké časy a zlepšili ekonomiku Spojeného království,“ napsala premiérka po zvolení na svém twitteru.

Bohužel ale svým slovům nebyla schopna dostát. Pro odstoupení z funkce se rozhodla proto, že nedokáže dál plnit sliby, se kterými kandidovala na šéfku konzervativců. Tím pádem ztratila důvěru své strany a nevidí jinou možnost než rezignaci, cituje premiérku CNBC.

„Zůstanu ve funkci do chvíle, než bude zvolen můj nástupce,“ konstatovala Truss podle iDNES a doplnila, že bude vnitrostranická volba nového vůdce strany, a tedy zároveň premiéra, dokončena příští týden. „Zajistí to, že zůstaneme na cestě plnění našich fiskálních plánů a zachováme ekonomickou a národní stabilitu naší země,“ řekla.

Johnsonův velký návrat?

Jedno z jmen, které v souvislosti s možným nástupcem na post premiéra Británie zní, je jméno nově zvoleného ministra financí Jeremyho Hunta. Ten ale podle serveru Evening Standard svou kandidaturu vyloučil. Na první místo se tak dostává Rishi Sunak, který se o post premiéra ucházel poměrně nedávno.

Ozývají se ale také ohlasy, že by se měl do funkce vrátit Boris Johnson, který krátce před nástupem Liz Truss sám rezignoval. Hospodářská krize, která zavládla za krátkou dobu vlády Truss, donutila některé Brity přemýšlet o tom, že Johnson pro zemi nebyl špatnou volbou.

K dalším teoretickým možným nástupcům na post premiéra patří například ministryně pro obchodní politiku Penny Mordaunt nebo bývalá generální prokurátorka Anglie a Walesu Suella Braverman.

Zdroj: CNBC, NBC news, iDNES, Přehledně24, Evening Standard, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články