Britského spisovatele Salmana Rushdieho pobodal útočník přímo během přednášky

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
salman_rushdie
Zdroj: Markus Wissmann / Shutterstock

S poškozenými játry a přerušenými nervy na paži a okem v pátek 12. srpna převezli spisovatele Salmana Rushdieho do nemocnice v kritickém stavu. Muž obviněný z útoku na autora odmítl vinu z pokusu o vraždu a ublížení na zdraví. Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Náser Kanání však vydal prohlášení, že si za napadení může sám.

PEN America je nezisková organizace se sídlem v New Yorku, která se snaží bránit a oslavovat svobodu projevu ve Spojených státech a na celém světě prostřednictvím prosazování literatury a lidských práv. Salman Rushdie je členem a bývalým prezidentem této společnosti spisovatelů. Byl pobodán na přednášce v Chautauqua Institution ve státě New York.

Útok budí diskuze

Suzanne Nossel, generální ředitelka PEN America se v tiskové zprávě jen několik hodin po incidentu vyjádřila k napadení: „Jen několik hodin před útokem, v pátek ráno, mi Salman poslal e-mail, abych pomohla s umístěním ukrajinských spisovatelů, kteří potřebují bezpečné útočiště před vážným nebezpečím, kterému čelí. Salman Rushdie byl za svá slova terčem po celá desetiletí, ale nikdy neucukl ani nezakolísal.“

„Věnoval neúnavnou energii pomoci ostatním, kteří jsou zranitelní a ohrožení. I když neznáme původ ani motivy tohoto útoku, všichni ti na celém světě, kteří se setkali se slovy s násilím nebo po tomtéž volali, jsou vinni za to, že legitimizovali tento útok na spisovatele, když se zabýval svou základní prací při napojování se se čtenáři,“ dodala Nossel k útoku na Rushdieho.

Stav Rushdieho je vážný, ale zlepšuje se

Dle vyjádření jeho agenta je Salman Rushdie na cestě k uzdravení, jeho stav je i přesto nadále vážný. Jeho uzdravení bude dlouhý proces. Rushdie ve svých 75 letech utrpěl poškození jater a útočník mu přeťal nervy na paži a oku. Podle slov jeho agenta se lékaři obávají, že o zraněné oko přijde.

„Přestože jeho zranění, která mění život, jsou vážná, jeho obvyklý divoký a vyzývavý smysl pro humor zůstává nedotčen,“ uvedl spisovatelův syn Zafar Rushdie.

Jeho dílo se nelíbí všem

Kontroverzní spisovatel Salman Rushdie, indický rodák žijící střídavě v Británii a USA, je známý svým surrealistickým a satirickým prozaickým stylem, počínaje svým románem Děti půlnoci z roku 1981, oceněným Bookerovou cenou. Následující dílo s názvem Satanské verše z roku 1988 vysloužilo svému autorovi nemálo výhrůžek smrti.

Mnoho muslimů považovalo, kromě jiných, za rouhání snovou sekvenci založenou na životě proroka Mohameda. Rushdieho kniha již byla zakázána a spálena v Indii, Pákistánu a jinde, než íránský velký ajatolláh Ruholláh Chomejní vydal dokonce fatwu, neboli edikt vyzývající k Rushdieho smrti v roce 1989, uvádí The Hollywood Reporter.

Stále pobouřený Írán

Útočník Hadi Matar spisovatele pobodal během Rushdieho přednášky v newyorské Chautauqua Institution. Útočník se ale brání, že není vinný z pokusu o vraždu a napadení. Dle webu VICE World News byl dokonce Hadi Matar v kontaktu s členy íránských revolučních gard. Neexistuje ovšem žádný důkaz, že by se Írán podílel na organizování útoku a sám Írán tuto spekulaci vyvrací.

„V tomto útoku nepovažujeme nikoho jiného než Salmana Rushdieho a jeho příznivce za hodné viny, a dokonce odsouzení,“ cituje The Guardian slova mluvčího íránského ministerstva zahraničí Násera Kanáního na své týdenní tiskové konferenci v Teheránu.

„Urážkou posvátných věcí islámu a překročením červených linií více než 1,5 miliardy muslimů a všech vyznavačů božských náboženství se Salman Rushdie vystavil hněvu a zlosti lidí,“ dodal Kanání.

Zdroj: PEN America, The Hollywood Reporter, VICE World News, The Guardian

Autor: Veronika Holcová



Související články