Byly zveřejněny nominace na ceny Oscar. Česká republika má zástupce ve 3 kategoriích

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Ceny Oscar
Zdroj: LanKS / Shutterstock.com

Americkou Akademií filmového umění a věd byl zveřejněn seznam nominací na cenu Oscar za rok 2022. Mezi nominovanými je i film Na západní frontě klid, na kterém spolupracovali také Češi.

Připomeňme si, že za rok 2021 získal cennou sošku snímek V rytmu srdce (v originále CODA) režisérky Siân Heder, za hlavní ženskou roli ji získala Jessica Chastain za životopisné drama Očima Tammy Faye a v kategorii mužů vyhrál Will Smith za výkon v životopisném filmu Král Richard: Zrození šampiónek.

Pro všechny však předávání sošek za rok 2021 zůstane v paměti právě kvůli poslednímu zmíněnému, Willu Smithovi, který potrestal moderátora a komika Chrise Rocka za urážku jeho manželky fackou v přímém přenosu.

Nominace zveřejněny

Jaké trapasy a skandály přinese letošní ročník cen Oscar sice nevíme, ale zato již známe nominace, které filmová akademie zveřejnila na webových stránkách Oscars a také na twitteru.

Mezi muže nominované za jejich herecký výkon v hlavní roli byli zařazeni Austin Butler za film Elvis, Colin Farrell (Víly z Inisherinu), Brendan Fraser (Velryba), Paul Mescal (All inclusive) a Bill Nighy (Žít).

Za hlavní ženskou roli mají šanci získat Oscara herečky Cate Blanchettová (Tár), Ana de Armasová (Blondýnka), Andrea Riseboroughová (Pro Leslie), Michelle Williamsová (Fabelmanovi) a Michelle Yeohová (Všechno, všude, najednou).

Česko má šanci na tři sošky

Mezi nejlepší filmy, které byly nominovány, zařadila akademie pokračování Avatara či Top Gun. Dále pak filmy Víly z Inisherinu, Elvis, Všechno, všude, najednou, Fabelmanovi, Tár, Trojúhelník smutku a Ať ženy promluví.

V neposlední řadě byl nominován i film Na západní frontě klid, v rámci kterého má Česká republika šanci na 3 sošky. Na německém filmu totiž spolupracovalo několik Čechů, kteří za svou práci byli nominováni.

Jedná se o českou maskérku Lindu Eisenhamerovou, specialistu na zváštní efekty Viktora Müllera a zvukaže Viktora Prášila.

Český snímek Il Boemo, který do boje o sošku v kategorii Nejlepší zahraniční film vyslala Česká filmová a televizní akademie, nakonec akademie mezi nominované nezařadila.

Mezi snímky s největším počtem šancí na proměnění nominace patří snímek Všechno, všude, najednou, který získal 11 nominací.

Již nyní jsou známy výsledky cen Zlaté glóby, které jsou často shodné s následnými výsledky Oscarů. Pokud by tak tomu bylo i letos, mezi nejlepší snímky by patřil film Stevena Spielberga Fabelmanovi. Dále si Zlatý glóbus odnesl herec Austin Butler za Elvise a herečka Cate Blanchettová za film Tár.

Ještě zmíníme, že nominaci na Oscara obdržely i zpěvačky Lady Gaga a Rihanna, a to za úvodní písně k filmům.

Devadesátý pátý ročník udílení cen proběhne 12. března a večerem bude již potřetí za svou kariéru provázet Jimmy Kimmel.

Zdroje: Oscars, CNN, Golden Globes, Přehledně24, Twitter

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články