Český olympijský výbor se radoval, že Mezinárodní olympijský výbor odmítl na olympiádě ruské a běloruské sportovce. To však není pravda

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Bach Thomas
Zdroj: Profimedia

Účast ruských a běloruských sportovců na nadcházejících olympijských hrách ve Francii stále budí vášně. Ty neuklidnilo ani prohlášení, které v úterý vydal Mezinárodní olympijský výbor (MOV). Ten je podle mnohých k těmto sportovcům až příliš velkorysý. Český olympijský výbor (ČOV) to ale vidí úplně jinak.

V úterý se konala tisková konference výkonné rady MOV. Její prezident Thomas Bach na ní tlumočil doporučení, které organizace připravila pro sportovní federace, týkající se ruských a běloruských sportovců.

Už dříve zastával MOV relativně alibistický postoj. Ruské a běloruské sportovce sice sankcioval a nedovolil jim účastnit se sportovních soutěží, zároveň ale dovolil, aby sportovci z těchto oblastí mohli soutěžit, a to pod neutrální vlajkou.

Své předešlé stanovisko potvrdil i nyní. V úvodu zápisu, který pochází z tiskové konference, sice stojí, že MOV zastává solidární postoj s ukrajinskými sportovci, ruským a běloruským sportovcům by však rád umožnil zúčastnit se, alespoň v nějaké podobě, sportovních kvalifikací.

Rusová a Bělorusové mohou soutěžit jen jako jednotlivci a bez vlajky

MOV přichystal organizátorům mezinárodních sportovních akcí několik doporučení. Podle nich mohou například ruští a běloruští sportovci soutěžit pouze v individuálních sportech, nikoliv v těch kolektivních. Dále se soutěží nesmí zúčastnit sportovci či členové organizačního týmu, kteří aktivně podporují válku na Ukrajině.

Vyloučeni jsou také sportovci mající smlouvu s ruskou či běloruskou armádou či jinými bezpečnostními složkami těchto států. Sportovci, kteří mají pas z těchto dvou zemí, také nesmí soutěžit pod jejich vlajkou a nezazní ani jejich hymna.

Mnoho zemí stále nesouhlasí

Prozatím se jedná jen o doporučení k mezinárodním soutěžím, nikoliv však přímo k olympiádě. Podle MOV jejich stanovisko k tomuto svátku sportu teprve zazní. I přesto ale toto vyjádření způsobilo silné reakce.

Mnoho zemí jakoukoliv účast Rusů a Bělorusů na mezinárodních sportovních akcích dále odmítá. Patří mezi ně USA, Austrálie, ale také Německo, Polsko a Česko.

Na svém twitteru to potvrdil i ministr zahraničí Jan Lipavský. „Jsem zklamán z doporučení. Nesmíme zavírat oči před realitou. Ruský sport je centrálně řízen z Kremlu. Ruský režim neví, co je to fair play,“ uvedl v prohlášení. V podobném duchu se vyjádřil i český premiér Petr Fiala a prezident Petr Pavel.

Výsledek se nelíbí ani Rusku

Tak trochu paradoxní je, že s doporučením není spokojena ani ruská strana. O celé situaci promluvil šéf Ruského olympijského výboru Stanislav Pozdňakov pro ruskou agenturu RIA Novosti Sport.

„Současná kritéria MOV jsou porušením lidských práv, jsou diskriminační. U týmů se jedná nejen o diskriminaci na základě pasu, ale také na základě sportovního odvětví. Rozhodnutí výkonného výboru je fraška, jsou porušovány principy MOV a OSN,“ řekl podle iDNES agentuře ruský funkcionář.

Zřejmě jediný, kdo měl z vyjádření MOV radost, byl ČOV. Ten na svých stránkách uvedl, že je rád, že sankce vůči Rusku a Bělorusku stále trvají. Na twitteru se ale pod příspěvkem objevilo mnoho reakcí, které se dotazovaly, zda Český olympijský výbor zprávu toho Mezinárodního vůbec četl.

Zdroj: Olympics, iDNES, Olympijský tým, Twitter, Přehledně24, Novinky

Autor: Markéta MladáSouvisející články