Elon Musk chce opět koupit Twitter. Za stejných podmínek jako poprvé

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
elon musk
Zdroj: Profimedia

Americký miliardář Elon Musk chce opět koupit Twitter, a to za původní částku 44 miliard dolarů (tedy v přepočtu zhruba 1,1 bilionu korun). Informaci uvedla v úterý zahraniční server Bloomberg s odkazem na dobře informované zdroje.

Poprvé se Musk na koupi Twitteru dohodl letos v dubnu. Tehdy vyvolalo jeho rozhodnutí v řediteli společnosti i v zaměstnancích mnoho nejistot. Obávali se, jakým směrem by se firma měla pod novým vedením ubírat dál.

„Svoboda projevu je základem fungující demokracie a Twitter je digitální náměstí, na kterém se diskutuje o zásadních věcech pro budoucnost lidstva. Twitter má obrovský potenciál. Těším se, že budu s touto firmou a s uživatelskou komunitou pracovat na jeho využití,“ řekl tehdy Musk.

Podle BBC se ředitel společnosti Parag Agrawal svěřil se svými obavami zaměstnancům, kteří pak několik měsíců žili ve stresu. Vše se dočasně vyřešilo v červenci, kdy Musk oznámil ukončení dohody a řekl, že společnost kupovat nechce.

Twitter ho zažaloval

Musk své odstoupení od smlouvy o koupi vysvětloval podle webu Independent tím, že mu společnost neposkytla údaje ohledně některých falešných účtů na Twitteru, které mu dělaly starosti. Firma následně podnikatele zažalovala.

Elon Musk by podle zahraničních médií spor pravděpodobně nevyhrál. Jelikož si dobře spočítal, že by soudy pouze ztrácel, rozhodl se dle spekulací médií tak, že firmu koupí podle původně smluvených podmínek.

Důkaz vítězství

Dopis, který Musk zaslal společnosti, je podle analytika Dana Ivese ze společnosti Wedbush jasným důkazem toho, že v soudním procesu by Musk navrch neměl.

„Je to jasná známka toho, že Musk poznal, že vítězství nad vedením Twitteru u soudu je velmi nepravděpodobné a že tato transakce v hodnotě 44 miliard dolarů se tím či oním způsobem uskuteční,“ vysvětlil.

Otázkou tak je, co bude s firmou dál, pokud ji Musk skutečně nakonec koupí. Strach zaměstnanců ani samotného ředitele stále nevymizel. Na druhou stranu jeden ze spoluzakladatelů Twitteru Jack Dorsey s koupí americkým miliardářem souhlasí.

„V principu se domnívám, že Twitter by nikdo neměl vlastnit nebo řídit. Chce být veřejným majetkem, nikoli firmou. Když ale vezmeme v potaz problém, že firmou je, Elon představuje ojedinělé řešení, kterému důvěřuji. Důvěřuji jeho misi rozšířit světlo vědomí,“ uvedl.

Zdroj: Bloomberg, BBC, Independent, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články