Fyzik chtěl upozornit na šíření hoaxů a sám jeden vytvořil. Falešnou fotku z vesmíru sdílely tisíce lidí

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
chorizo_salam
Zdroj: Shutterstock

Fyzik Étienne Klein se v posledních dnech postaral o pořádný rozruch. Francouzský vědec sdílel fotografii španělského salámu s popisem, že jde o detailní fotografii hvězdy Proxima Centauri. Chtěl tak upozornit na poplašné zprávy. Bohužel se mu to moc nepovedlo a fotografii nadšeně sdílely tisíce lidí.

„Fotografie Proximy Centauri, nejbližší hvězdy ke Slunci, která se nachází 4,2 světelných let od nás. Pořídila ji JWST. Tato úroveň detailů… Den za dnem se odhaluje nový svět,“ stojí doslova ve fyzikově příspěvku. Vědec dále uvádí, že fotografie byla pořízena teleskopem Jamese Webba, který do vesmíru vyslala americká vesmírná agentura NASA společně s partnery z Evropy a Kanady.

Místo hvězdy kus uzeniny

Není divu, že veřejnost fotografii nadšeně sdílela. Vzhledem k úspěchu Webbova teleskopu z nedávné doby, kdy NASA přinesla úžasně detailní fotografie vzdálených galaxií se lidé nechali zmást rudou barvou paprikového salámu choriza a bílými až tmavě červenými kousky masa a tuku.

Kleinův rádoby humorný příspěvek sdílely tisíce uživatelů, což je dle webu ČT24 mnohem víc, než vědcem sdílené opravdové snímky z vesmírného teleskopu.

Reakce veřejnosti vědce zarazila

„Překvapilo mě, jaký to nabralo spád. Myslel jsem si, že si lidé okamžitě všimnou, že jde o falešný obrázek,“ cituje slova fyzika a filozofa Étienna Kleina web iDNES. Vědec dále uvedl, že fotografii kolečka španělského salámu neironicky sdíleli i novináři velkých francouzských stanic. Klein ale trvá na tom, že nechtěl nikoho zesměšnit, jenom rozšířit povědomí, jak snadné je naletět nepravdivým informacím.

„Chci se omluvit těm, které můj hoax, který nebyl nijak originální, mohl šokovat. Jednoduše jsem chtěl nabádat k opatrnosti s obrázky, které samy o sobě vypadají výmluvně. Jednalo se o vědecký vtip,“ vydal prohlášení na twitteru sám vědec o pár dní později.

Zdroje: ČT24, Twitter, iDNES, Přehledně24

Autor: Veronika HolcováSouvisející články