J. K. Rowling přišla o jméno ve škole múzických umění. Vedení se nelíbí její názor na trans osoby

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
JK rowling
Zdroj: Profimedia

Střední škola múzických umění se rozhodla v tajnosti zrušit jméno J. K. Rowling, které nesla právě budova školy. Již v létě byla nahrazena olympijskou účastnicí Dame Kelly Holmes. Revize jména Rowling byla v plánu po několika žádostech, které přišly nejen z řad zaměstnanců, ale také studentů. Těm se nelíbí, jaké má slavná spisovatelka názory na trans lidi.

S rozhodnutím školy nesouhlasí rodiče studentů

Mnoho rodičů sdílí názor, že se jedná o cenzuru, která by neměla být dovolená, protože J. K. Rowling je skvělým příkladem úspěchu, i když to v životě neměla lehké. Ukázalo se ale, že nejen tato střední škola, ale také mnohé další se rozhodly vymazat její jméno ze svých log.

Problémy školy s autorkou začaly už v létě. Škola vymazala její jméno z obrázku loga školy a zároveň uvedla, že klade důraz na přátelství, komunitu a zdravou soutěživost mezi studenty i zaměstnanci. Chtějí tak dosáhnout toho, že v jejich domech se budou učit studenti, kteří projeví statečnost, sebekázeň nebo vynalézavost.

Po žádostech studentů tak z jednoho domu, ve kterém studenti žijí a studují, škola odstranila jméno slavné autorky. Její názory na otázku trans lidí nejsou v souladu s politikou školy a také s jejím přesvědčením – lidé mají být svobodní. Komentáře a názory na trans lidi J. K. Rowling se škole nelíbily a rozhodla se pro radikální řešení.

Škola Boswells School v Chelmsfordu v Essexu přitom patří mezi dobře ohodnocené. Změna názvu jednoho ze studentských domů se objevila již v červenci loňského roku. Podrobnosti pak přinesl server Daily Mail.

Rowling se rozčílila na internetu, její činy mají následky

Rowling totiž nechce, aby trans ženy vstupovaly do prostor, které jsou určené pouze ženám. „Toto je snad nejčastější argument lidí s nenávistnými sklony vůči transgender osobám. Představa, že bych využívala toalety pro muže, je pro mě jako trans ženu nepřijatelná a potupná. Jsem žena, cítím se jako žena. Postoj paní spisovatelky mě zraňuje,“ reagovala na výzvu Přehledně24 Češka, která žije v Anglii a změnou pohlaví prošla už před několika lety.

Autorka série knih o čarodějnickém učni Harrym Potterovi ale odmítla obvinění z transfobie a tato situace nakonec vyústila právě v to, že se škola rozhodla nespojovat se s jejím jménem. Rowling rozruch vyvolala už v roce 2020 na svém twitteru.

Její tweety obsahovaly slova jako „lidé, kteří nemenstruují“, autorka byla kritizována také z důvodu, že si nemyslí, že mužské a ženské pohlaví neexistuje. Uvedl to server BBC. „Pokud sex není skutečný, neexistuje žádná přitažlivost pro stejné pohlaví,“ napsala na twitteru autorka J. K. Rowling.

J. K. Rowling se přiznala, že byla jako malá zneužívaná, a proto má obavy z prostorů pro jedno pohlaví. Zpochybňuje názory o trans lidech, a proto se ředitel školy rozhodl, že její jméno odstraní z budovy, která ho nesla. Nyní se jmenuje Holmes po Dame Kelly Holmes.

Zdroj: BBC, Daily Mail, Přehledně24

Autor: Raina TomanováSouvisející články