Kontrola hranic se Slovenskem kvůli migrantům pokračuje. Češi jich během jednoho dne odhalili více jak tři stovky

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Celni kontrola Slovensko
Zdroj: Profimedia

Situace kolem slovenských hranic se nadále přiostřuje. Ve čtvrtek zavedla Česká republika opět kontroly na slovenských hranicích, stejně tak postupovalo i Rakousko. Slovensko zase mezitím posílilo pohraniční kontroly u Maďarska, odkud běženci nejčastěji přicházejí. Podle slovenského ministerstva vnitra je ale vše pod kontrolou.

V noci ze čtvrtka na pátek se zavedly hraniční kontroly u státní hranice se Slovenskem. Informoval o tom český ministr vnitra Vít Rakušan. Stejný postup zvolilo také Rakousko. Slovenská strana z toho ovšem příliš nadšena nebyla.

Hlídky na hranicích posiluje Česko, Slovensko i Rakousko

S tuzemskými policisty ale nakonec začala spolupracovat a své volné kapacity pak mohla přesunout na hranice s Maďarskem. Odtud právě většina migrantů přichází a Slovensko, potažmo Česká republika, je pro ně většinou jen tranzitním přechodem po cestě nejčastěji do Německa.

„Faktem je, že primárně, přibližně z 80 procent, přicházejí do Evropy nelegální migranti ze Srbska. Celkově je na západním Balkánu zaznamenán nárůst nelegální migrace o 205 procent,“ řekl podle iDNES slovenský ministr vnitra Roman Mikulec. Objevují se ale také migranti ze Sýrie.

„Slovensko posiluje policejní hlídky dlouhodobě, v současnosti zintenzivňujeme počet příslušníků policejního sboru na území Maďarska. Cílem je ochrana hranice Schengenu a snížení počtu nelegálních migrantů,“ vysvětlil slovenskému deníku Pravda policejní prezident Štefan Hamran.

Česko v pátek zachytilo přes 300 migrantů

Stejný tisk uvedl, že podle slovenského ministerstva vnitra je celá situace pod kontrolou a Slováci nyní pracují na budování záchytných kapacit.

Během pátečního dne prověřila česká policie přes 23 tisíc lidí, z čehož bylo odhaleno 364 migrantů a 23 převaděčů. 176 lidem byl dokonce odepřen vstup do země a byli posláni zpět na Slovensko. Podle serveru iRozhlas to uvedla mluvčí Policejního prezidenta Irena Pilařová.

S uprchlíky zatím problémy nejsou

Česká strana zatím s uprchlíky žádný problém neměla. „Jsou slušní. Nikdo dosud nebyl agresivní. Vždycky to vypadá tak, že jsou rádi, když nás vidí. A že budou odvezeni někam do tepla,“ řekl Novinkám jeden ze zasahujících policistů u hranic na Uherskobrodsku.

Běženci zachycení přímo na hranici jsou vraceni na Slovensko. Ti, které policie odhalí na našem území, zamíří do nejbližšího záchytného centra, kde se rozhodne o jejich dalším osudu.

Zdroj: Pravda, iDNES, iRozhlas, Přehledně24, Novinky

Autor: Markéta MladáSouvisející články