Kyjevská kavárna prodává croissanty s čupřinou Borise Johnsona. Britský premiér se na Ukrajině těší nebývalé slávě

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
boris johnson
Zdroj: Profimedia

Když se řekne Boris Johnson, kromě postu britského premiéra si ho řada lidí spojí především s jeho originálním účesem. Na počest politika se nedávno v jedné kyjevské kavárně začaly prodávat zákusky, které zdobí sladká poleva tvarovaná právě do Johnsonova uměleckého rozcuchu.

Konkrétně jde o croissanty, které se od těch normálních liší nejen touto krémovou ozdobou, ale také názvem. Pojmenovány jsou právě po britském premiérovi a podle The New York Times jsou velmi oblíbené a jdou opravdu skvěle na odbyt.

O objevu informovala na twitteru britská velvyslankyně Melinda Simmonsová. Ta pobavila zahraniční média informací o tom, že si hned jednoho Johnsona dopřála a že byl vynikající. Cena croissantu je přitom v přepočtu zhruba 77 korun.

Na Ukrajině oblíbený

Boris Johnson je na Ukrajině poměrně oblíbený a originální croissanty nejsou jediným způsobem, kterým mu místní vyjadřují poctu. Minulý týden se v médiích mluvilo i o přijetí premiéra v Černihivu na severu Ukrajiny do řad kozáků.

Diplom podle informací webu The Week kozáci odešlou do Londýna, kde si ho premiér bude moci vystavit. Kromě toho vznikl i jeho obraz a podle amerických médií by se i ten měl k Johnsonovi v originální verzi dostat.

Mezi kozáky přijali Ukrajinci Johnsona pod přezdívkou Boris Čuprina (česky čupřina). „Proč Čuprina? Protože vidíte, že má rozcuchaný účes, což zdůrazňuje jeho charakter, jeho vůli. Přímo v jeho tváři můžete vidět, že je to velký muž,“ vysvětlil Andrij Lisovyj, zástupce místního muzea.

Ukrajinu plně podporuje

Britský premiér se stal na Ukrajině populárním především kvůli své podpoře země, kterou prokazuje už od začátku ruské invaze. Řada zahraničních politiků Ukrajině pomáhá, on se ale projevuje velmi výrazně a Ukrajinci ho za to uznávají.

„Jsem rád, že jsme neztratili důležitého spojence, jsou to skvělé zprávy,“ řekl dokonce po hlasování o nedůvěře, které nakonec pro Johnsona dopadlo dobře. Kdyby se stal opak, týkalo by se to prý výrazně i právě samotné Ukrajiny.

Velká Británie podporuje Ukrajinu morálně, finančně, politicky i válečně. Podle televize Al-Džazíra vydala doposud Británie na podporu Ukrajiny 566 milionů dolarů (asi 13 miliard korun). V současné době řeší Spojené království další dodávky zbraní a vojenského materiálu.

Zdroj: NDTW, The Week, The New York Times, Telegraph, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články