Macron, Scholz a Draghi dorazili do Kyjeva. I přes kritiku ze strany Ukrajiny přijeli tlumočit poselství o evropské solidaritě

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Macron Scholz Draghi
Zdroj: Profimedia

Francouzský prezident Emmanuel Macron, německý kancléř Olaf Scholz a italský premiér Mario Draghi dorazili do Kyjeva. Trojice přijela společně vlakem z Polska, aby se setkala s prezidentem Volodymyrem Zelenským a promluvila s ním o další podpoře Ukrajiny ve válce proti Rusku.

Macron po příjezdu do Kyjeva tamním novinářům oznámil, že dorazil především proto, aby společně s dalšími politiky tlumočil poselství o evropské solidaritě. Podle německé televize ZDF a italského deníku La Repubblica dorazili speciálním vlakem, který byl do poslední chvíle z logických důvodů utajován.

Podobným způsobem v minulosti cestovalo na Ukrajinu více zástupců z dalších zemí. Politické představitele tří velkých zemí čeká na Ukrajině mimo jiné osobní jednání se Zelenským, kterého údajně přijeli ujistit o naprosté soudružnosti zemí EU.

Kyjev je zkritizoval

Podle informací zahraniční agentury Reuters trvalo naplánování cesty na Ukrajinu několik týdnů. Zástupci Německa, Francie a Itálie se museli mimo jiné srovnat s kritikou, která se na ně ze strany Kyjeva v minulosti navalila.

Ukrajina totiž v nedávné době kritizovala především Německo, ale v menší míře i Francii a Itálii za to, že otálí s pomocí, posílají málo zbraní a drží se spíše zpátky. Podle Kyjeva se jednalo o pomalé dodávky vojenské techniky a upřednostňování vlastních zájmů.

Zástupci zemí se ale rozhodli přesvědčit Zelenského a celou Ukrajinu o tom, že se snaží pomáhat a dělají vše, co je v jejich silách, aby ruskou agresi zastavili. Prezident Ukrajiny si to nejspíš uvědomuje a sám v nedávné době prohlásil, že podpora jeho zemi roste.

Ve středu absolvoval telefonáty s americkým prezidentem Joem Bidenem a britským premiérem Borisem Johnsonem, poté se setkal v Kyjevě s předsedy vlád Albánie a Černé Hory. Ve spojení s návštěvou tří zástupců velkých zemí musel prohlásit, že solidarita EU je opravdu vysoká.

Rusko má převahu armádní, Ukrajina morální

„Ve všech mezinárodních kontaktech slyším obdiv k našim obráncům. Svět se opravdu chce od Ukrajinců učit, jak bojovat a vítězit,“ řekl ve svém pravidelném projevu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dodal, že Rusko má možná více vojáků, Ukrajina má ale podporu světa.

„Během 112 dnů války naše armáda dokázala, že odvaha a moudrost na bojišti spolu se schopností takticky porazit nepřítele přinášejí významné výsledky, a to i přes značnou převahu ruské armády,“ nechal se slyšet. Právě osobní cesty politiků na Ukrajinu jsou pak i podle zahraničních médií tím, co Ukrajinu podporuje a dává jí naději a sílu nevzdávat se.

Zdroj: Reuters, France24, The Guardian, Euro NEWS, iDNES, CNN Prima NEWS, Česká televize

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články