Na pohřeb královny Alžběty II. nedorazí zástupci Ruska, Běloruska a Myanmaru. Mezi pozvanými chybí i Donald Trump

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
kralovna alzbeta II
Zdroj: Profimedia

Pohřeb královny Alžběty II. proběhne 19. září v londýnském Westminsterském opatství, oznámila britská královská rodina. Smutná událost, které se budou v tichosti z domácností účastnit také tisíce Britů, začne přesně v poledne místního času a přítomni budou také zástupci mnoha zemí. Někteří ale pozvání nedostali, pohřbu se nezúčastní například zástupci Ruska, Běloruska a Myanmaru.

Za Českou republiku se na místě s nejdéle vládnoucí britskou panovnicí rozloučí premiér Petr Fiala. Prezident Miloš Zeman dostal od lékařů doporučení, aby kvůli svému zdravotnímu stavu necestoval a našel za sebe náhradu.

Svou účast na pohřbu dále potvrdili podle iDNES například americký prezident Joe Biden s manželkou, francouzský prezident Emmanuel Macron s manželkou, předsedové vlád Kanady, Austrálie a Nového Zélandu nebo vládci monarchií Japonska a Španělska.

Naopak prezident Ruska Vladimir Putin dal vědět, že rozhodně nedorazí, ještě dříve, než Británie prohlásila, že ho nepozve. „Tuto variantu nezvažujeme,“ uvedl podle NDTV k možné účasti prezidenta na pohřbu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov už v pátek.

Snaží se Rusko izolovat

Pohřeb královny Alžběty II. bude jedním z největších diplomatických setkání za poslední roky konaným právě v Británii. Země se od začátku války na Ukrajině snaží izolovat Rusko i Bělorusko od zbytku světa pomocí sankcí a plně podporuje napadený stát. Právě proto zástupci Ruska nebyli na pohřeb pozváni.

Stejně tak nedostal pozvánku ani zástupce Myanmaru. V tomto případě jde podle NDTV o to, že Londýn zvyšuje podporu menšině Rohingů, kteří žijí v jihozápadní části země. Celkově by se mělo pohřbu zúčastnit okolo 500 zahraničních hostů.

O víkendu se objevily spekulace o tom, že bude Británie některým zástupcům zahraničních zemí zajišťovat dopravu, to ale později palác vyvrátil. „Bude to extrémně rušné a náročné období. Věříme ale, že to zástupci zahraničních zemí pochopí,“ uvedl k situaci mluvčí britské vlády.

Pozvání se nedočkal ani Trump

Za USA se s královnou rozloučí prezident Joe Biden a jeho žena. Bývalá hlava státu Donald Trump ale pozvánku nedostal. Britové se rozhodli, že tentokrát nepozvou bývalé prezidenty, ale pouze ty současné s partnerkami, či jejich zástupce.

Trump opakovaně vyjádřil královské rodině upřímnou soustrast, to, že neobdržel pozvánku je mu podle webu Daily Beast líto. „Biden měl zahrnout Trumpa do svého doprovodu. Stejně tak zahrnul i Barack Obama George Bushe na pohřeb bývalého jihoafrického prezidenta,“ řekl médiím Trumpův mluvčí.

„Vzhledem k omezenému prostoru na pohřbu a přidružených akcích, a také z důvodu bezpečí všech zúčastněných, nemohou být vpuštěni žádní další členové rodiny prezidenta, jeho zaměstnanci ani doprovod,“ reagovalo na jeho stížnost podle serveru Vanity Fair britské ministerstvo zahraničí.

Zdroj: NDTV, Daily Beast, Buckinghamský palác, iDNES, Přehledně24, Vanity Fair

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články