Na Slovensku opět jednají o uzavření obchodů v neděli. Řešte skutečné problémy, vzkazují občané

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Nakupovani
Zdroj: Shutterstock

Poslanci na Slovensku diskutují o možnosti, že by byly během nedělí v zemi zavřené obchody. Naklonění jsou tomu podle všeho členové opozičního SMERu a stejně tak i konzervativní křídlo OĽaNO, uvádí slovenský server Pravda.

O uzavření obchodů během neděle se na Slovensku nejedná poprvé. O návrhu hovořili poslanci už dříve, napoprvé ale neprošel. V současné době jsou proti návrhu SaS a HLAS. Návrh vyšel ze strany konzervativců OĽaNO, část hnutí přitom s nápadem nesouhlasí.

Zavřené obchody v neděli byly nedávno na Slovensku skutečností, a to kvůli koronavirové pandemii. V roce 2020 napsal server BusinessInfo, že zaměstnanci si nedělní volno pochvalují. Podotkl také, že například v Německu jsou uzavřené podniky v neděli už několik let.

Předkladatelé změny nežijí v reálném světě

Výrazný nesouhlas s návrhem projevil na svém facebooku například poslanec Juraj Krúpa. „Pokud je zákaz nedělního prodeje to, co trápí naší krajinu, tak předkladatelé této změny nejspíš nežijí v reálném světě,“ uvedl ke svému příspěvku.

Podotkl, že mnoho lidí naopak žádá o nedělní směny za příplatky a pro mnoho studentů jsou víkendové brigády jedinou možností, jak si přivydělat. S jeho slovy očividně souhlasí i občané Slovenska.

„Pane Krúpo, povězte těm šlehnutým pitomcům, že my občané máme úplně jiné problémy, než jsou otvírací hodiny v obchodech. Vždyť každý majitel obchodu ví, zda se mu to vyplatí, nebo ne. Nebude nám snad zákon přikazovat, co máme dělat v neděli,“ rozčílil se například jeden z komentujících.

Zavřít obchod v neděli i u nás?

V České republice se o uzavření obchodů v neděli spekulovalo v roce 2020. Tehdy se ještě ve funkci premiéra Andrej Babiš potýkal s náporem žádostí tohoto typu. Tehdejší ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček byl ale proti, připomínají Novinky.

Podle něj by to totiž znamenalo zásah do již tak okleštěné svobody podnikatelů, a navíc riziko propouštění. Podle reakcí dotazovaných, které oslovil server Přehledně24, by u nás pro uzavření obchodů v neděli bylo jen minimum lidí.

„Neděle jsou prakticky jediné dny, které mám volné. Potřebuji je využít k nákupu, kdy jindy to má člověk stíhat?“ zněla odpověď čtyřicetileté maminky dvou dětí z Prahy 4. „Snížení výplaty a riziko ztráty práce? Ne, děkuji,“ komentuje pak situaci pokladní jednoho potravinového řetězce.

V České republice je současně problém v chaotickém zákonu, podle kterého lidé nejsou schopni určit, kdy budou obchody ve svátky uzavřené a kdy nikoli. Otevírací doba o státních svátcích se řídí zákonem číslo 223 z roku 2016. V tom, kdy jsou obchody otevřené, se ale nevyznají občané ani politici. Přesto je změna zákona pravděpodobně v nedohlednu.

Zdroj: Pravda, BusinessInfo, Přehledně24, Novinky, Zákony pro lidi

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články