Němci si vládě stěžují na drahý kebab. Za porci zaplatí i 10 euro

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Kebab
Zdroj: Shutterstock

Potraviny u nás i ve světě zdražují. V poslední době se na německých sociálních sítích objevuje čím dál více stížností na vysoké ceny kebabu. Lidé poukazují na to, že v souvislosti s válkou na Ukrajině i toto jídlo podražilo velmi výrazně.

Příčinou zdražení kebabu v Německu jsou podle serveru AA vyšší náklady na energie, ale také cena jednotlivých potravin, které se při jeho výrobě využívají. Na svá maxima se dostaly jak ceny masa, tak také zeleniny.

Lidé prosí vládu o pomoc

Lidé se na německou vládu už nějaký čas obracejí s žádostí o pomoc. „Prosím, pane Scholzi, snižte ceny kebabu. Za kebab platím devět eur, a to ani není bio,“ napsal například podle serveru iDNES do zprávy německé vládě jeden z občanů.

Další si údajně postěžoval, že dříve si jakožto student kupoval kebab poměrně běžně, teď je to pro něho ale po zvýšení cen prakticky nemožné.

Expert Rob Perduss podle iDNES propočítal, že prodejce kebabu musí za ingredience jedné porce zaplatit zhruba 3,01 eura. Zákazník si pak toto jídlo může dovolit za téměř 6 euro. Například ve Frankfurtu se ale ceny mnohdy vyšplhají i na 10 euro za porci.

Německá vláda, která si problém velmi dobře uvědomuje, se k situaci vyjádřila na instagramu. „Ptali jste se, tak odpovídáme. Ceny kebabu šly výrazně nahoru a vláda si to uvědomuje. Proto přinášíme odpovědi na to, proč jídlo tolik podražilo,“ píše se v příspěvku.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Bundesregierung (@bundesregierung)

V reakci na příspěvek se objevují souhlasné reakce, kde například jedna žena uvádí, že ji její syn požádal, aby mu zvedla kapesné o inflaci. Současně se ale jiný sledující s uživatelským jménem gloriosus_am_marstall vlády ptá: „To je vtip? Proč by měla spolková vláda řešit ceny kebabu? To nemá v tuto chvíli důležitější věci k řešení?“

Jedním z důvodů vyšších cen kebabu je i zdražení zeleniny, se kterým se potýká celý svět. Například u nás nedávno upozornil Karel Havlíček na takzvané Fialovo lečo, ve kterém poukázal na to, že ceny některé zeleniny během vlády Petra Fialy výrazně stouply.

Studenti si stěžují i u nás

Němečtí studenti, kteří si nemohou dovolit ani kebab, nejsou jediní, kteří mají problém. S vysokými cenami potravin rostou i ceny školních jídelen, v menzách se už studenti nenajedí tak levně jako dříve.

Studenti si na jídlo, jehož kvalita se prý vůbec nevyrovná novým cenám, nestačí stěžovat. Kvůli tomu také ubývá strávníků v jídelnách. Lidé si totiž se současnými cenami už raději připlatí a nají se kvalitně.

Zdroj: AA, Přehledně24, iDNES, Instagram

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články