Olena Zelenská: Vy počítáte peníze, my oběti. Hrůzy války si člověk uvědomí kvůli padlým, ne pro peníze

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
olena zelenska
Zdroj: Profimedia

Je důležité upozorňovat na oběti války. Je potřeba mluvit o padlých, počítat smrti, vnímat celou katastrofu takovou, jaká je. Takové myšlenky v rozhovoru pro BBC představila manželka ukrajinského prezidenta Olena Zelenská. Reagovala tak na dotaz, co by vzkázala Britům, na které kvůli válce na Ukrajině dopadá ekonomická krize.

Zatímco Britové podle Zelenské počítají haléře, Ukrajina počítá oběti. V rozhovoru s Laurou Kuenssbergovou zveřejněném na webu BBC první dáma Ukrajiny uvedla, že čím větší bude podpora ostatních zemí, tím kratší bude válka a tím výrazně menší také vzniknou ekonomické problémy.

Podle jejích slov navíc nemá na finance ostatních států vliv jenom válka. Zelenská promluvila o tom, že s krizí se svět potýkal už předtím. A ačkoli rozumí tomu, že útok Ruska na Ukrajinu má na svět velký vliv, obává se, že kromě výzev k pomoci nemá světu co vzkázat.

Může za to i covid

„Chápu, že situace je velmi těžká. Ale dovolte mi připomenout, že v době epidemie koronaviru, který tu mimochodem stále je, když docházelo ke zdražování, byla postižena i Ukrajina. Ceny rostou i u nás. A navíc jsou zabíjeni naši lidé,“ nechala se slyšet manželka Volodymyra Zelenského.

„Takže laskavě, než začnete počítat haléře na svém bankovním kontu, nebo drobné v kapse, pozastavte se nad tím, kolik u nás padlo osob. A co je v takovém případě důležitější? Peníze, nebo lidské životy?“ ptá se Zelenská. Dodává, že hrůzy války si lidé lépe představí v souvislosti s počtem mrtvých než s tím, kolik lidí připravila o pár liber.

Válka podle jejích slov člověka dokáže změnit. V minulosti přitom ale tvrdila opak, když prozradila, že jejího muže nezměnila ani trochu. „Nemohu říct, že by Volodymyra válka změnila. Stejně jako byl spolehlivým mužem a manželem před válkou, je jím i teď,“ řekla tehdy.

Nespokojená Británie

Ačkoli slova Zelenské se z určitého úhlu dají pochopit, podle Daily Mail doslova zbagatelizovala situaci v Británii. Tamní obyvatelé si hrůzy války uvědomují, na druhou stranu je ale ničí ekonomika, která dlouhé roky nebyla v takto kritickém bodě.

Rozhovor první dámy Ukrajiny byl pro Brity navíc jen další pomyslnou fackou po proslovu, který měl nedávno bývalý premiér země Boris Johnson. Ten na dotaz, jak zemi ekonomicky pomoci, vzkázal podle Daily Mail občanům, aby vydrželi, protože jde o jedinou možnost, jak pomoci napadené zemi.

Ve Spojeném království se očekává, že míra inflace letos dosáhne 13,3 %, což je maximum, na kterém byla země před více než 40 lety. Dá se také očekávat, že ekonomika se bude horšit v průběhu následujícího roku téměř dvojnásobnou rychlostí než v posledních měsících.

Zdroj: BBC, Daily Mail, Přehledně24

Autor: Šárka CvkalováSouvisející články