Předčasné volby se na Slovensku uskuteční v září. SMER a HLAS nesouhlasí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Slovensko pad vlady
Zdroj: Profimedia

Předčasné parlamentní volby na Slovensku se budou konat 30. září. Poslanci termín schválili 92 hlasy pro. Ačkoli nedávné slovenské referendum je kvůli nízkému počtu voličů neplatné, bylo jasné, že k předčasným volbám nakonec dojde. Podle Čaputové bylo jen otázkou času, kdy se stanoví jejich datum.

Slovenské strany SMER a HLAS navrhovaly termíny předčasných voleb na datum dřívější, konkrétně na 27. května, nebo 24. června. To ale poslanci podle slovenského serveru Aktuality zamítli. Tuto možnost podpořilo pouze 75 poslanců, a ve výsledku tak zůstává platným datum na konci září.

Otázka času

Poté, co slovenská vláda padla, proběhlo v sobotu 21. ledna v zemi referendum o předčasném ukončení volebního období parlamentu. To bylo nicméně pro nízkou účast voličů (konkrétně 27 %) neplatné.

V referendu odpovídali voliči na dotaz, zda souhlasí s tím, že předčasné ukončení volebního období Národní rady Slovenské republiky je možné uskutečnit referendem nebo usnesením Národní rady. 97 % voličů odpovědělo na dotaz kladně.

Ačkoli tak referendum nebylo platné, jasně z něj vyplynulo, že vyhlášení předčasných voleb je pouze otázkou času. Prezidentka Zuzana Čaputová na svém facebooku tehdy napsala, že výsledky voleb respektuje a že je zároveň třeba, aby poslanci co nejdříve přijali novelu ústavy o předčasných volbách do parlamentu.

Ještě 8 měsíců u moci

Hlasování o konání předčasných voleb se zúčastnilo celkem 148 poslanců, uvádí slovenský server Pravda. Podle serveru termín 30. září odmítli poslanci stran SMER, HLAS, ĽSNS a Republiky. Jako důvod uvádějí, že je nepřijatelné, aby byla současná vláda u moci ještě dalších 8 měsíců.

Prezidentka Zuzana Čaputová podle serveru uvedla, že respektuje, že se ústavní většina shodla na termínu předčasných voleb. Přesto je ale prý připravená kdykoli v případě potřeby jmenovat na zbývající čas do voleb úřednickou vládu.

Na zvolení do vlády mají podle České televize v současné době největší šanci strany HLAS-sociálna demokracia expremiéra Petera Pellegriniho a SMER-sociálna demokracia bývalého trojnásobného předsedy vlády Roberta Fica.

„Máme přesně osm měsíců do voleb. Chystáme se na zásadní předvolební kampaň, ve které budeme bojovat o záchranu demokracie na Slovensku,“ řekl novinářům šéf nejsilnějšího vládního hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igor Matovič.

Zdroj: Aktuality, Přehledně24, Facebook, Pravda, Česká televize

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články