Prezident Biden má covid. Schůzky rušit nebude, cítí se prý dobře

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
joe bide
Zdroj: Profimedia

Bílý dům ve čtvrtek v podvečer informoval veřejnost o tom, že má americký prezident Joe Biden pozitivní test na koronavirus. Ten si nechal udělat na základě toho, že ho už delší dobu trápila únava a kašel. A to i přesto, že je plně očkován.

V září loňského roku dostal Biden první posilující dávku očkování, letos v březnu druhou. Ani tak se mu ale koronavirus nevyhnul. Je ale na druhou stranu pravda, že průběh nemoci u něho není nijak vážný a nejspíš právě i díky vakcinaci se podle BBC cítí dobře.

Zahraniční zpravodajský web CNBC pak uvedl, že podle Bidenova osobního lékaře Kevina O’Connora by mělo dojít u prezidenta k velmi rychlému uzdravení. Hlava státu teď bude pracovat z domova a odpočívat, veřejnost byla ale ubezpečena, že nebude mít na jeho fungování covid žádný velký vliv.

„Má poměrně velkou imunitu, začal se léčit brzy. To velmi snižuje dramatičnost onemocnění. Prezident se nechal poctivě očkovat všemi dávkami a je vzorem v předcházení problémům,“ okomentoval Bidenův stav dále O’Connor.

Schůzky rušit nebude

Biden v nedávné době dost cestoval, proto musí Bílý dům nyní informovat všechny, kteří přišli s prezidentem do kontaktu. Na druhou stranu by to díky podrobné dokumentaci neměl být problém. BBC dále uvádí, že prezident své schůzky naplánované na následující dny rušit nebude.

Pouze několik menších pohovorů, které se dají odložit, Biden zruší, zbytek ale podle mluvčí Karin Jean-Pierrové povede přes internet nebo po telefonu. V současné době se řeší řada velmi významných témat, a odložit se tak příliš jednání nemůže.

Nárůst počtu nakažených

Ačkoli se o covidu už tolik nemluví, v posledních dnech se opět potýká nejen USA, ale i řada evropských zemí s nárůstem případů. A to včetně České republiky, kde imunologové očekávají největší problémy na podzim.

Nedávno u nás byla spuštěna 4. dávka očkování, kterou je vhodné absolvovat ještě před začátkem září a chránit se tak před podzimní vlnou nemoci.

Bílý dům nespecifikoval, jakým typem koronaviru se Biden nakazil. Nejdominantnější v USA je nicméně nyní podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí subvarianta omikronu BA.5.

Zdroj: BBC, CNBC, CNN, Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články