Rishi Sunak je novým premiérem Británie. Chce zemi dostat z ekonomického chaosu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
rishi sunak
Zdroj: Profimedia

Novým premiérem Velké Británie se po odstoupení Liz Truss stal Rishi Sunak. Pro Brity to není velkým překvapením, před necelými dvěma měsíci se s ní totiž utkal v boji o křeslo premiéra, a bylo tak pravděpodobné, že bude o post bojovat podruhé.

Liz Truss ve svém úřadu premiérky působila pouhých 44 dní a stala se tak osobou, která v Británii strávila na postu nejkratší dobu. Odstoupila po kritice opozice i svých stranických kolegů s tím, že nedokáže nadále plnit své sliby, které dala po zvolení konzervativcům.

Po jejím odstoupení se spekulovalo o tom, že kromě Sunaka na její místo možná bude kandidovat také Boris Johnson. Ten přitom z funkce odstoupil kvůli etickým skandálům. Nakonec se tedy skutečně premiérem stal Rishi Sunak.

Johnson se vzdal bez boje

Boris Johnson sice posbíral potřebný počet hlasů na to, aby kandidovat mohl, rozhodl se ale, že Sunaka by nepřekonal, a proto nemá cenu bojovat. Premiérského křesla se tak podle webu NPR vzdal. Tím o víkendu postavil právě Sunaka do pozice favorita.

„Spojené království je skvělá země, ale čelíme hluboké ekonomické krizi. To je důvod, proč kandiduji na post vůdce Konzervativní strany a vašeho příštího premiéra,“ uvedl Rishi Sunak podle serveru Aljazeera v neděli.

Británii vyvede z chaosu

Liz Truss se pokoušela prosadit podle některých až kontroverzní ekonomické plány, proto byla od začátku své vlády kritizována, píše agentura Reuters. Ta také uvádí, že naopak Rishi Sunak do úřadu nastoupil s jasnou myšlenkou Británii vyvést z momentálního ekonomického chaosu.

„Je to obrovská pocta, že mám podporu ostatních zákonodárců. Sloužit své straně a zemi je ta nejlepší výsada, jaké se mi v mém životě mohlo dostat. Británie je významnou zemí. Bezpochyby však čelíme těžké ekonomické výzvě. Potřebujeme stabilitu, jednotu. Mou nejvyšší prioritou bude semknout naši stranu i zemi,“ uvedl v pondělí.

Sunak je třetím premiérem Británie za poslední dva měsíce. „Nový premiér je nejbohatším mužem v parlamentu. Ačkoli nemá mandát od voličů a udělal zatím jen málo pro to, aby uklidnil lidi, kteří se zoufale strachují kvůli stoupajícím nákladům, Británie na něho dnes spoléhá. Krize je zcela reálná,“ napsal v redakčním komentáři The Guardian.

Sunak je ve svých 42 letech nejmladším premiérem Británie a také prvním příslušníkem etnické menšiny na tomto postu.

Do čela strany se dostal poté, co jako jediný z kandidátů získal potřebný počet hlasů. Porazil tak další dvě teoretické kandidátky, kterými byly ministryně pro obchodní politiku Penny Mordaunt nebo bývalá generální prokurátorka Anglie a Walesu Suella Braverman.

Zdroj: Reuters, The Guardian, NPR, Aljazeera, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články