Po rezignaci britské premiérky potvrdil kandidaturu na její post Rishi Sunak. Johnson o křeslo bojovat nebude

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
rishi sunak
Zdroj: Profimedia

Britská premiérka Liz Truss minulý týden rezignovala na svůj post. Podle původních informací byl jedním z adeptů na její pozici s největšími šancemi Rishi Sunak, se kterým jen několik týdnů předtím o funkci soupeřila. Objevily se ale také informace o možném návratu Borise Johnsona. Zatímco Sunak svou kandidaturu potvrdil, Johnson v neděli oznámil, že se znovu o místo premiéra ucházet nebude.

Liz Truss se premiérkou Velké Británie stala 6. září 2022. Nahradila ve funkci Borise Johnsona, který na svůj post rezignoval. Truss slibovala obnovit stabilitu země, za své postupy byla však od začátku kritizována nejen opozicí, ale také spolustraníky.

Vzhledem k tomu, že nedokázala dostát svým slibům, rozhodla se po nátlaku ze strany politiků ze své funkce odstoupit. A to po pouhých 45 dnech ve funkci. Stala se tak premiérkou, která na území působila nejkratší dobu, píše BBC. Ve své funkci zůstane, dokud za ni nebude zvolena náhrada.

Rishi Sunak potvrdil kandidaturu

Rishi Sunak se o post premiéra ucházel společně s Truss, která ho nakonec porazila. Není tak velkým překvapením, že po jejím odstoupení na post kandiduje podruhé.

Bývalý ministr financí podle webu Aljazeera svou kandidaturu na premiéra a také na lídra konzervativců potvrdil o víkendu. „Spojené království je skvělá země, ale čelíme hluboké ekonomické krizi. To je důvod, proč kandiduji na post vůdce Konzervativní strany a vašeho příštího premiéra,“ uvedl.

Podle serveru Scotsman se někteří politici domnívali, že tím vyhlásil Sunak tak trochu válku svému bývalému šéfovi Borisi Johnsonovi, protože právě v jeho vládě byl ministrem financí a předpokládalo se, že se po rezignaci Truss pokusí Johnson na post premiéra vrátit.

Johnson kandidovat nebude

Obavy o spor mezi Sunakem a Johnsonem sám bývalý premiér Británie brzy rozptýlil. Oznámil, že on se o post lídra konzervativců ucházet nebude. Boris Johnson oznámil odchod ze své funkce v červenci, a to kvůli etickým skandálům.

Přesto se po rezignaci Truss několik dní mluvilo o tom, že by se právě on mohl stát premiérem znovu. Podle serveru NPR nicméně svou kandidaturu vyvrátil, a do pozice favorita tak postavil právě Sunaka.

Johnson získal sice podporu 102 konzervativců, která je pro jeho kandidaturu dostatečná, na druhou stranu si uvědomil, že je za Sunakem stále daleko a neměl by šanci. Postu se tak dobrovolně vzdal.

Dalšími potenciálními kandidáty na premiéra jsou podle New York Times ministryně pro obchodní politiku Penny Mordaunt nebo bývalá generální prokurátorka Anglie a Walesu Suella Braverman. Sunak má ale prozatím zdaleka nejvyšší šance zvítězit. Rozhodnout by se mělo už v tomto týdnu.

Zdroj: BBC, Scotsman, NPR, New York Times, Aljazeera, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články