V divadle v Mariupolu zemřelo minimálně 600 lidí. Bilance je podle AP možná i vyšší

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
divadlo mariupol
Zdroj: Profimedia

Rusko se na Ukrajině dopustilo řady útoků, při kterých zemřely civilní oběti. Vůbec největším z nich ale bylo bombardování divadla ve městě Mariupol. K tomu došlo 16. března, až nyní ale zahraniční agentura AP informovala o tom, že na místě zemřelo minimálně 600 osob.

Bombardování činoherního divadla podle původních zpráv přineslo 300 obětí. Později se číslo zvýšilo, v současné době je ale jasné, že ani tento počet civilních obětí nebyl konečný. V budově a jejím okolí zahynulo minimálně 600 lidí a mnozí podle agentury mluví i o vyšší bilanci.

AP rekonstruovala celou událost podle výpovědí přeživších, kteří se ten den na místě vyskytovali. Celkem 23 osob mezi nimiž jsou také záchranáři a hasiči, postupně vypovídalo o tom, co se na místě událo. Kromě toho také agentura čerpala z půdorysů divadla.

Není možné určit přesný počet obětí

Zahraniční zdroje nedokážou určit přesný počet obětí a podle ČTK se na tom podílí celá řada faktorů, mezi které patří přerušení komunikace vlivem bombového útoku, vzpomínky rozmazané traumatem i neustálé příchody a odchody lidí.

Přeživší odhadují, že v době útoku bylo v budově okolo tisíce lidí, kteří zde měli hledat azyl, protože se báli zůstat ve svých domovech. Uprchnout přitom ale mělo podle záchranářů a dalších svědků okolo dvou set lidí, znamená to tedy, že by mohl být počet obětí ještě daleko vyšší než zmíněných 600.

Jedná se přitom pouze o civilisty, nikdo z přítomných totiž neviděl, že by v divadle v době útoku operovali nějací ukrajinští vojáci. Rusko tvrdilo, že divadlo zlikvidovali sami Ukrajinci, to ale vyšetřování jednoznačně vyvrací.

Mělo být útočištěm

Web Echo24 připomíná, že divadlo mělo být pro Ukrajince útočištěm. Město k otevření celého divadla pro civilisty dalo příkaz kvůli tomu, že byla budova pevná a navíc dostatečně velká, měla tak chránit před leteckými nálety. Bohužel ale nedokázala účel splnit.

Týden před útokem na budovu bylo dokonce před divadlem velkým písmem na dlažbu bílou barvou napsáno v azbuce slovo DĚTI, a to tak, aby bylo čitelné i přes satelity. To mělo dát Rusům jasný signál, že se v místě nacházejí civilisté, nevinní lidé, kteří by měli být z útoku vynecháni.

V divadle lidé našli jídlo, teplo i vodu. To všechno tou dobou už v Mariupolu nebylo dostupné. Většina domácností byla bez tepla, bez světla, neměla se jak dostat k potravinám. Právě divadlo bylo místo, kam šli lidé hledat pomoc. Nakonec ale v jeho sutinách stovky civilistů zemřely.

Zdroj: AP NEWS, Echo24, ČTK, Přehledně24, CNN Prima NEWS

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články