V italských parlamentních volbách s převahou zvítězila pravice. Svět se Giorgie Meloniové obává

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Giorgia Meloniova
Zdroj: Profimedia

V nedělních parlamentních volbách v Itálii s jasnou převahou zvítězil pravicový blok. S 44 procenty předběhl s obrovským náskokem Demokratickou stranu s 26 procenty, píše web The Guardian. Pravice tak získává v parlamentu většinu, což je podle Seznam Zpráv pro svět ne zcela pozitivní zprávou. Lídryně vítězné strany Bratři Itálie Giorgia Meloniová totiž u lídrů ostatních zemí dlouhodobě vyvolává obavy.

Jak píše agentura Reuters, pravicový blok obsadí celkem 235 ze 400 křesel v dolní komoře parlamentu. Senátorů bude mít 112 z 200. Podle světových médií sice Meloniová uvedla, že bude vládnout její strana spravedlivě a především pro všechny, uvedlo BBC, i tak z jejího zvolení svět nemá úplně radost.

Už od svých politických počátků totiž prohlašuje za svůj velký vzor Benita Mussoliniho, který byl podle jejích slov největším politikem všech dob. Mussolini vládl ve 40. letech minulého století a byl to diktátor a spolutvůrce a zakladatel fašismu.

Nástupci fašistického diktátora?

„Jsou považováni za jakési nástupce strany, která má své počátky u Benita Mussoliniho. Odkazují se na to i plameny v jejich znaku,“ přiblížil nově zvolenou stranu Bratři Itálie pro Českou televizi zpravodaj Jakub Nettl.

„V jejím nejbližším okolí je spousta politiků, kteří se odkazují k historickým událostem a rádi by pokračovali v některých bodech z Mussoliniho politiky,“ dodal.

Meloniová své přímé napojení na Mussoliniho odmítá. Sice v něm vidí velký vzor, popírá ale, že by její strana jakkoli pokračovala v jeho krocích. Postfašistická strana, jak si sami Bratři Itálie říkají, byla založena v roce 2012 jako následovník Národní aliance.

Ta navazuje na hnutí z roku 1946, které založili podporovatelé diktátora Benita Mussoliniho. Přesto všechno podle webu France24 tvrdí Meloniová, že v jeho krocích nepokračuje, jeho vládu však nemůže a nechce kritizovat.

Politické gratulace

Ačkoli se působení političky svět dle médií obává, řada politiků ji na svých sociálních sítích už k vítězství pogratulovala. Mezi prvními se objevil polský předseda vlády Mateusz Morawiecki, gratulaci připojil na twitteru i český premiér Petr Fiala.

„V těchto těžkých časech potřebujeme více než kdy jindy přátele, kteří sdílí vizi a společný postup vůči výzvám v Evropě,“ uvedl poradce maďarského premiéra Balasz Orbán. „Bravo, Giorgie! Více než zasloužené vítězství,“ uvedl pak sám maďarský předseda vlády, k němuž je Meloniová politicky často přirovnávána, na svém facebooku.

Volby se v Itálii konaly poté, co v červenci premiér Mario Draghi podal nadvakrát demisi. Tu prezident nejprve nepřijal, když se však při hlasování o důvěře vládě zdržely tři nejsilnější vládnoucí strany, Draghi vyhodnotil, že jeho vláda není schopna dál efektivně fungovat. Proto podal demisi znovu, a tu už prezident přijal.

Zdroj: The Guardian, Reuters, BBC, Česká televize, Twitter, Seznam Zprávy, Přehledně24, France24, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články