Vandalismus v galeriích pokračuje. Tentokrát se protesty konaly v londýnském muzeu Madame Tussauds

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
charles_wax
Zdroj: Profimedia

Dva aktivisté z ekologické skupiny Just Stop Oil v pondělí 24. října protestovali ve světoznámém muzeu voskových figurín Madame Tussauds v Londýně. Tentokrát si jako terč vybrali královskou rodinu, konkrétně po obličeji krále Karla III. rozmazali dva dorty. Následoval tradiční projev o nutnosti omezit těžbu ropy a její využívání.

Další protest ekologických aktivistů se konal pouze den po poničení obrazu Clauda Moneta ze série Les Meules v postupimské galerii Barberini. Dva mladí sympatizanti společnosti Letzte Generation tam na obraz vychrstli dvě plechovky bramborové kaše.

Just Stop Oil je neustále aktivní

„Jsme zde, protože se snažíme chránit naše svobody a práva, protože se snažíme chránit tuto zelenou a příjemnou zemi, která je dědictvím nás všech,“ stojí v projevu aktivistů ze společnosti Just Stop Oil protestujících před královskou rodinou z vosku.

Protesty proti těžbě ropy a zemnímu plynu pokračují

Společnost požaduje, aby vláda zastavila všechny nové licence a souhlasy na těžbu ropy a zemního plynu, uvádí na svém twitteru a dodávají, že věda je jasná. Poptávka je totiž jednoduchá: stačí zastavit novou ropu a plyn.

„Toto není jednodenní akce, očekávejte nás každý den a kdekoli. Toto je akt odporu proti zločinecké vládě a jejich projektu genocidní smrti. Naši příznivci se budou vracet – dnes, zítra a pozítří – a další den poté – a každý den, dokud nebude splněna naše poptávka: žádná nová ropa a plyn ve Spojeném království,“ píše se v oficiálním prohlášení organizace Just Stop Oil, která se k vandalismu hrdě hlásí na svých stránkách.

Sochy z vosku musely být opraveny

K celému incidentu se na svém twitteru vyjádřilo i napadené muzeum Madame Tussauds London. Ve svém prohlášení uvedli, že oba aktivisté byli zatčeni za poškozování cizí věci a královská rodina z vosku byla okamžitě znepřístupněna veřejnosti a svěřena do rukou specialistů, aby sochy zkontrolovali a vyčistili.

Není to poprvé, co Velkou Británií otřásají protesty proti těžbě ropy. Sympatizanti skupiny Just Stop Oil v posledních dnech blokovali ulice v okolí britského parlamentu, v polovině října v Národní galerii v Londýně dvě mladé aktivistky navíc vychrstly rajčatovou polévku na obraz Slunečnice nizozemského malíře Vincenta van Gogha a následně se přilepily ke zdi pod obrazem.

Společnost uvádí, že od začátku spuštění kampaně 1. dubna byli příznivci Just Stop Oil zatčeni 1880krát, přičemž 7 příznivců je v současné době ve vězení.

Ke všem akcím ve jménu společnosti se hrdě hlásí a doufají, že se jim podaří přinutit vládu Spojeného království, aby zastavila veškeré budoucí udělování licencí a souhlasů s průzkumem, vývojem a výrobou fosilních paliv.

Zdroj: Just Stop Oil, Twitter, Přehledně24

Autor: Evženie NovotnáSouvisející články