Viktor Orbán: Válka na Ukrajině byla konfliktem lokálním, Západ z ní udělal problém celosvětový. Do roku 2030 se rozpadne celá EU

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
viktor orban
Zdroj: Profimedia

Maďarský premiér Viktor Orbán je toho názoru, že Maďarsko by ideálně co nejdříve mělo vystoupit z Evropské unie. Podle jeho slov se do roku 2030 stejně celá eurozóna, nebo možná i kompletně EU, rozpadne. Orbán to řekl na uzavřeném jednání vládní strany Fidesz.

Orbán je přesvědčen, že po rozpadu Evropské unie ji nahradí visegrádská čtyřka, tedy Česká republika, Maďarsko, Polsko a Slovensko. Ačkoli běžně nejsou informace z uzavřeného jednání k dispozici, tentokrát se Orbánova slova dostala do médií.

Maďarské Rádio Svobodná Evropa oslovilo několik účastníků schůze a ti byli ochotni promluvit. A to i v souvislosti se strachem z toho, do jaké situace Orbán zemi dostane. Nedávno totiž orgány EU jednaly o tom, že kvůli jeho krokům už nelze dál Maďarsko označovat za demokratický stát.

Válka na Ukrajině se nás netýkala

Jedním z hlavních bodů setkání byla podle dostupných informací válka na Ukrajině. Orbán podle webu Daily NEWS Hungary prohlásil, že spor mezi Ruskem a Ukrajinou byl nejprve problémem lokálním, ale Západ se až příliš angažoval a udělal z něho problém celosvětový.

Premiér zdůraznil, že se mu nelíbí především sankce, kterými podkopáváme nohy sami sobě, bojí se ale také toho, co způsobí energetická krize. Podle jeho slov zastaví letos až 40 % evropského průmyslu.

Západ dále Orbán podle CNN Prima NEWS zkritizoval také kvůli rostoucí muslimské komunitě. „Je otázkou, jak můžeme nazývat zemi evropskou, když jsou původní evropské národnosti redukovány na menšinu několika obcí,“ řekl s tím, že muslimové v mnoha městech například ve Francii převažují.

Ukrajina se zmenší na polovinu

Jedním ze způsobů, jak si pojistit budoucnost, je podle Orbána upnout se více na státy visegrádské čtyřky, která bude za pár let údajně dominantou. Maďarský premiér ale přiznává, že vztahy jeho země s těmi ostatními nejsou kvůli postojům k válce na Ukrajině úplně nejlepší.

Následně ještě premiér zkritizoval vládu jak v Česku, tak i na Slovensku. V obou případech se mu nelíbí, že mají státy problémy. Česká vláda nedávno obstála hlasování o nedůvěře, slovenská prezidentka pro změnu vyhlásila referendum o předčasných volbách.

Orbán ale věří, že se vlády v obou zemích nakonec s problémy vypořádají a visegrádská čtyřka se stane silným prvkem. „Zanedlouho může být v obou státech taková vláda, s níž Fidesz dokáže spolupracovat,“ uvedl podle Svobodné Evropy.

V době, kdy se to stane, bude válka na Ukrajině u konce a země bude podle maďarského premiéra zhruba poloviční.

Zdroj: CNN Prima NEWS, Rádio Svobodná Evropa, Přehledně24, Daily NEWS Hungary

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články