Miloš Zeman: Uprchlíkům bychom měli pomáhat. Komunisty nelituji, ČSSD je krásná strana se špatným vedením

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
milos zeman
Zdroj: Tomáš Krist / MAFRA / Profimedia

Prezident Miloš Zeman vystoupil v neděli v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Ve vysílání se věnoval rozhovoru o situaci na Ukrajině a v Rusku, ale také se vyjádřil k současným komunálním volbám a volbám do Senátu.

Minulý týden ve středu vyhlásil Vladimir Putin v Rusku částečnou mobilizaci a podle mnoha zahraničních politiků jde o důkaz toho, že Rusku nevychází plány tak, jak si tamní prezident donedávna myslel. Souhlasí s tím i Zeman. Ten nicméně varuje, že stále není vyhráno.

Podle jeho slov by měla Česká republika i nadále podporovat Ukrajinu a neměla by polevovat ani v pomoci uprchlíkům. „Člověk, který prchá z Ruska, není bezpečnostní riziko,“ řekl podle iDNES prezident. Připustil také, že by se dal Putin srovnat s Hitlerem.

Převrat v Rusku

Po vyhlášení mobilizace začaly z Ruska prchat davy lidí, policie několik dní rozháněla protesty proti rozhodnutí prezidenta a zatýkala ty, kteří se provinili proti zákonům. V současné době je v zemi situace velmi neklidná. Podle Zemana je možné, že přijde nějaký velký převrat.

Podle prezidenta bychom proto měli pomoci Rusům, kteří před mobilizací utíkají. Ministr zahraničí Jan Lipavský jim víza vydávat nechce, prezident je ale opačného názoru. „Myslím, že těmto lidem, podobně jako ukrajinským uprchlíkům, bychom víza dávat měli,“ řekl.

Rusko už dlouho vyhrožuje také použitím jaderných zbraní. K tomuto problému Zeman uvedl: „Rusko může doufat v taktické než strategické jaderné zbraně. Podle mě by to znamenalo – a nepřeháním – třetí světovou válku.“

Komunistů mu líto není

Kromě situace na Ukrajině se v Partii prezident vyjádřil i k současným volbám do Senátu a zastupitelstev obcí a měst. „Objektivní kritérium, přes které nejede vlak, je rovnání počtu mandátů. Nejvíce nových mandátů získala SPD, další úspěšný subjekt je hnutí ANO. V poli poražených jsou mírně ODS a lidovci, středně Piráti a silně STAN,“ zhodnotil volby.

Pak ještě zdůraznil, že ČSSD je velká a krásná strana, která má ale bohužel neschopné vedení, a proto neměla moc šancí v jakémkoli ohledu se prosadit. To je mu trochu líto.

Na druhou stranu KSČM, která nezískala v Praze mandát ani jeden, si to podle jeho slov zaslouží. „Komunisty nelituji, nedokázali se rozejít se svojí minulostí od procesů v 50. letech přes souhlas s okupací,“ oznámil Zeman.

Zdroj: Hrad, CNN Prima NEWS, iDNES, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články