Miloš Zeman by vyměnil šest ministrů. S premiérem je však spokojen

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
milos zeman
Zdroj: Profimedia

Premiér Petr Fiala je podle prezidenta Miloše Zemana na své pozici zaslouženě. V jeho vládě by však vyměnil šest ministrů. Informoval o tom v rozhovoru pro MF DNES. Stejně tak se znovu zmínil o mobilizaci ruských vojsk, která podle jeho slov pro Česko znamená, že by mělo více podporovat Ukrajinu.

„Ruská mobilizace je zřejmě důsledkem ukrajinských vojenských úspěchů z poslední doby. Adekvátní reakcí by bylo zvýšení pomoci Ukrajině, ale to nejenom ve vojenské oblasti,“ řekl podle mluvčího Hradu už ve čtvrtek prezident. Stejně se vyjádřil i pro MF DNES.

„Jsem zvyklý uvažovat v racionálních kategoriích. Právě proto jsem tvrdil, že Rusko na Ukrajinu nezaútočí. Protože to bylo iracionální. Nicméně iracionalita je, bohužel, v ruské politice stále více přítomna. A právě proto už se neodvažuji tvrdit, že zastrašování jadernými zbraněmi je pouhé blufování,“ uvedl.

Kromě situace na Ukrajině a v Rusku promluvil i o energetické krizi. V rámci tohoto tématu řekl, že vláda v současné době dělá maximum a Petr Fiala na svém postu působí tak, jak by měl. Zeman by nicméně vyměnil některé ministry. V mnoha případech jsou podle médií jeho slova až zarážející.

Úsporný tarif je dnes už zbytečný

Úsporný tarif byl v určité situaci docela dobrým řešením. Ale daleko lepším řešením je zastropování cen. V této situaci už je úsporný tarif zbytečný,“ myslí si Zeman. V tomto ohledu vytkl Zeman ministru průmyslu a obchodu Jozefu Síkelovi, že se dřív nezabýval průmyslem a energetikou, píše iRozhlas.

Kritice se nevyhnul ani ministr financí Zbyněk Stanjura. „Ministr Síkela navrhuje spolu s ministrem financí Stanjurou, aby kompenzace byly na základě rozdílu mezi tržní a zastropovanou cenou. Já navrhuji, aby případné kompenzace – s důrazem na slovo případné – byly pouze v tom případě, kdy by zastropovaná cena byla nižší, než cena nákladová, respektive výrobní,“ doplnil Zeman.

Stanjurovi pak Zeman vytkl ještě nedostatečné vzdělání. Další ministryní, kterou by Zeman vyměnil, je ministryně životního prostředí Anna Hubáčková. Ta podle Zemanových slov nevnímá rizika evropského Green Dealu. Šéfka resortu pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová se zase málo mediálně prezentuje.

Zkritizoval i Rakušana a Lipavského

Pravděpodobně největší výhrady má prezident Zeman k ministru vnitra Vítu Rakušanovi. Ten je podle jeho slov osobou, kolem které se za poslední dobu řeší samé skandály. Andrej Babiš si přál jeho odvolání v souvislosti s kauzou Dozimetr, to ale Fiala odmítl.

„Ministr zahraničí Jan Lipavský má nižší vzdělání, než je obvyklé u řadových velvyslanců,“ uvedl Zeman kritiku na dalšího člena kabinetu. Zemanovi se zdá nedostatečný jeho bakalářský titul, a to i přesto, že v poslední době Lipavský několikrát prokázal, že je své pozice hoden. Ve čtvrtek například jako první zástupce České republiky po třiceti letech promluvil na Radě bezpečnosti OSN.

Jeho práce je dlouhodobě oceňovaná, a vzdělání by tak v tomto ohledu nemělo hrát až takovou roli. Naopak Zeman je v posledních dnech za svou práci spíše kritizován a jeho vyjádření k ruské mobilizaci zaujalo pravděpodobně pouze ministryni obrany Janu Černochovou, která jej okomentovala na svém twitteru.

Zdroj: iDNES, Pražský hrad, iRozhlas, Přehledně24, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články