Ministerstvo zahraničních věcí zahájilo turistickou sezónu. Varuje před nepojištěnými cestovkami

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
dovolena
Zdroj: Shutterstock

Ministerstvo zahraničních věcí oficiálně odstartovalo letní turistickou sezónu. Na tiskové konferenci ministr Jan Lipavský spolu s ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem představili několik opatření, díky kterým by mělo období plné letních dovolených proběhnout bez vážnějších komplikací. Patří k nim zřízení letních konzulárních jednatelství, společné hlídky českých a místních policistů i online příručka pro cestovatele.

Češi si v posledních letech kvůli covidu cestování do zahraničí příliš neužili. V současné situaci sice zuří na Ukrajině válka, právě to je ale možná také jedním z důvodů, proč chtějí lidé odjet, relaxovat a myslet chvíli jen na sebe. Zájem o zahraniční dovolenou letos podle tiskové zprávy cestovní agentury Kiwi stoupl oproti předcovidovým obdobím až o 80 %.

„Volnočasové cestování je pro většinu lidí příležitostí k odpočinku a vydechnutí, není tedy divu, že přes 90 % Čechů, kteří cestují, tvrdí, že jim zlepšuje duševní pohodu. A pokud je jim tato možnost odepřena, pociťují negativní efekt na psychiku až dvě třetiny z nich,“ sdělila agentura.

Covid se podepsal úplně na všem

Podle Jana Lipavského během koronavirové pandemie vznikly u lidí návyky, které je těžké odbourat. Proto se i v dnešní době řeší řada problémů, které by před pár lety nikoho ani nenapadly. I to je v rámci zahájení turistické sezóny třeba vyřešit.

„Navzdory Putinovu útoku na Ukrajinu jsem rád, že se turismus vrací do podoby, jakou jsme znali před pandemií covidu. Pandemie se bohužel nesmazatelně zapsala do cestovních návyků českých občanů a ministerstvo zahraničních věcí i cestovní kanceláře dnes a denně řeší problémy s propadlými cestovními doklady či pokusy o vycestování našich občanů do Chorvatska na kartičku pojištěnce,“ řekl na tiskové konferenci.

Přestože letošní ceny dovolených kvůli podražení energií i pohonných hmot velmi výrazně stouply, Češi se cestování nebojí. Odborníci ale radí hlídat si veškeré možnosti a například v případě cestování autem si předem zjistit, kde se dá nejlevněji natankovat.

Jedině pojištěné kanceláře

Ivan Bartoš zase během tiskové konference varoval před nepojištěnými kancelářemi a možnou ztrátou peněz. „Zájezd je potřeba vždy zakoupit od pojištěné cestovní kanceláře. Jen tak má klient záruku, že v případě úpadku cestovní kanceláře mu budou vráceny všechny uhrazené platby a bude zajištěna i repatriace,“ řekl.

„Pokud člověk jede samostatně, nesmí zapomenout, že jeho ochrana je nižší. V různých státech platí jiná pravidla a obzvláště v zemích mimo EU může být spotřebitelská ochrana na mnohem nižší úrovni,“ varoval dále. V rámci bezpečného cestování do zahraničí ministerstvo také představilo projekt DROZD, který poskytne cestovatelům aktuální důležité informace.

„Připomínám, že při cestování s dětmi pod 18 let musí mít každé dítě svůj vlastní cestovní doklad, popřípadě písemný souhlas rodičů, pokud dítě cestuje samo a daný stát to vyžaduje,“ upozornil pak závěrem náměstek pro řízení sekce právní a konzulární Martin Smolek.

Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí ČR, Twitter, iDNES, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články