Nové vedení Prahy považuje dohodu za velký úspěch. Po pěti měsících

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Bohuslav Svoboda
Zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Praha má konečně nové vedení. Zástupci koalice SPOLU, hnutí STAN a Piráti ve středu před zraky novinářů podepsali koaliční smlouvu. Po pěti měsících od komunálních voleb se tak hlavní město dočkalo nové Rady hl. m. Prahy. Návrh smlouvy byl dokončen již v minulém týdnu, od začátku brzdily sestavení Rady především neshody mezi Piráty a SPOLU.

„Konečně bude mít Praha zvoleného primátora a bude mít nové vedení. Koaliční jednání bylo velmi obtížné a složité. Myslím si, že před námi stojí řada nelehkých úkolů. Jsem přesvědčen, že jsme se na ně dobře připravili,“ uvedl podle iDNES na schůzi nový pražský primátor Bohuslav Svoboda.

Ústupky ze všech stran

Na sestavení vedení Prahy se strany nemohly dlouho dohodnout. Situaci blokovalo SPOLU, které sice chtělo jednat s Piráty, odmítalo ale jejich spojenectví s Prahou Sobě. Jelikož ani jedna ze stran nehodlala ustoupit, došlo nakonec k úvahám nad sestavením menšinové Rady.

Ani to ale nakonec nevyšlo. Během schůze, na které měl být podle předpokladů zvolen primátorem Prahy Bohuslav Svoboda, radní Marvanová za SPOLU nedala politikovi svůj hlas. Celá jednání tak začala opět od začátku.

Nakonec se SPOLU rozhodlo ustoupit a vzdát se většiny křesel v Radě. Na základě toho se rozhodli k ústupkům také Piráti, kteří vystoupili z Aliance pro stabilitu s Prahou Sobě. Nové vedení tak vzniklo tuto středu, kdy jednotlivé strany podepsaly konečnou smlouvu.

Nadšení politiků občané nesdílejí

Politici považují konečnou dohodu za velký úspěch. Na twitteru se s ním pochlubil například Zdeněk Hřib, který skončil v pozici primátora a nově bude jeho prvním náměstkem. „Já hlavně nechápu, že bude v čele ten starý mafián z ODS. Zbyly nějaké byty, že by zase něco rozprodal?“ ptá se pod jeho příspěvkem uživatel Ishi.

„Koaliční smlouva je podepsaná, práce pro Pražany začíná. Do smlouvy jsme dokázali prosadit všechno, co jsme pokládali za nutné. Máme definovány všechny základní priority a já věřím, že máme veškeré předpoklady pro to, abychom koaliční smlouvu splnili,“ napsal na sociální síti nový primátor Bohuslav Svoboda.

„Předpoklady právě moc nemáte, když máte v plánu se vedení města věnovat jen na 50 %. Mám ta nejhorší očekávání,“ vzkázal mu uživatel CzechWidow. „Práce pro Pražany začíná. Téměř pět měsíců po volbách. To je paráda,“ píše se sarkasticky v dalším komentáři.

Zdroj: iDNES, Přehledně24, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články