SPOLU do prezidentských voleb kandidáta nejspíš nepostaví. ANO má pravděpodobně hned tři

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
koalice SPOLU
Zdroj: Jakub Stadler / MAFRA / Profimedia

Prezidentské volby se blíží a předpoklady ohledně kandidátů se každým dnem mění. Není tomu tak dávno, co koalice SPOLU prohlašovala, že do voleb vyšle vlastní silné kandidáty. V současné době je ale podle serveru Novinky prakticky jisté, že ODS, TOP 09 a KDU-ČSL společného kandidáta do voleb nepostaví ani jednoho.

Zatímco řada politických stran a hnutí kandidáty hledá, nebo o postavení do voleb někoho ze svých řad mlží, koalice SPOLU v současné době téměř otevřeně přiznává, že na prezidenta žádného kandidáta nemá. „Nikomu se do toho nechce. Kampaň bude, jak to už dnes vidíme, nechutná. A zisk je velmi malý,“ řekl Právu zdroj, který si přál zůstat nejmenovaný.

V jednu dobu se podle TV Nova mluvilo o bezpečnostním analytikovi Tomáši Pojarovi. Teď to ale vypadá, že ani to není pravdou. „Zaregistroval jsem jméno Tomáše Pojara ve veřejné diskusi, ale jak říkám, v tuto chvíli není ta debata v rámci koalice SPOLU, KDU-ČSL i v rámci celé vládní koalice uzavřena,“ řekl před časem TV Nova místopředseda KDU-ČSL Marek Výborný.

V současné době je více než jasné, že kandidát za vládní koalici se neobjeví. „Někteří možná ještě čekají na výsledky senátních voleb a doufají, že by se nějak rozhoupal Miloš Vystrčil. Ale nejspíš se stane to, že řekneme voličům, aby svůj hlas dali demokratickým kandidátům, a to bude všechno,“ uvedl zdroj.

ANO má kandidátů hned několik

Zatímco SPOLU nejspíš nakonec nepostaví do voleb nikoho, hnutí ANO má kandidátů podle CNN Prima NEWS hned několik. Tím prvním je Andrej Babiš, který ale stále neoznámil, zda skutečně kandidovat bude. Kromě něj existují ale i další osoby. Expremiér sám by viděl rád na postu prezidentky například Alenu Schillerovou.

„Pokud bych nekandidoval, máme v hnutí dva skvělé kandidáty. Jsou určitě lepší než ti další, kteří se přihlásí, a chtějí na Hradě být. Je to jedna žena a jeden muž,“ uvedl Babiš. Spekuluje se o tom, že druhým kandidátem, kterého myslel, by měl být Karel Havlíček.

Jak si stojí současní kandidáti?

Web iDNES zveřejnil informace o tom, jak se daří současným potvrzeným kandidátům na prezidenta, kteří už svou kampaň rozjeli. Kandidáti, kteří mají podle průzkumů šanci ve volbách, o přízeň poslanců nestojí, a chtějí se tak o místo ucházet na základě podpisů občanů.

Například Tomáš Březina uvedl, že již má nasbíraných potřebných 50 tisíc podpisů. Karel Diviš má podpisů přes 25 tisíc, podobně je na tom i Petr Pavel. Tomáš Zima uvedl číslo 10 tisíc. Počet podpisů odmítli prozatím zveřejnit kandidáti Danuše Nerudová a Pavel Fischer, který ještě nedávno sháněl peníze na kampaň.

Číslo neuvedl ani Marek Hilšer, který bude kandidovat už podruhé, a nezveřejnil ho ani Karel Janeček. Na druhou stranu například kandidátka Alena Vitásková už má 50 tisíc podpisů nasbíraných, ta si ale podle průzkumů nevede úplně nejlépe.

Agentura Median pravidelně zveřejňuje informace o tom, jaké šance má podle předpokladů který kandidát. Nedávno například uvedla, že Petr Pavel by mohl vyhrát hypotetické druhé kolo, pokud by se do něho dostal. Jedním z nejsilnějších kandidátů je Andrej Babiš, který stejně jako Michael Kocáb svou kandidaturu stále nepotvrdil.

Zdroj: Novinky, TV Nova, CNN Prima NEWS, iDNES, Přehledně24, Median

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články